| alecsasweet a întrebat:

Am de facut o descriere despre o opera de arta. Nu vreau sa va cer sa mi-o faceti voi, vreau doar sa imi dati idei despre ce opera de arta as putea face textul descriptiv. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ancutss30 a răspuns:

Opre valoroase exista in fiecare arta:
Pictura:Mona Lisa -de Leonardo da Vinci
Al noualea val-de Ivan Aivazovski
Sculpturaasarea Maiastra -de Brancusi
Pieta-de Michelangelo
Muzica:Sonata in do diez minor"a lunii" de Beethoven
Al doilea vals- de Sostakovici
Film:"Casablanca
Podurile din Madison County
Balet:Lacul lebedelor; de Ceaikovski
Giselle -de Adam
Arhitectura:Opera din Sidney
Sagrada Familia din Barcelona
Literaturaivina Comedia de Dante Aligheri
Anna Karenina-de Lev Tolstoi.
Teatru:Romeo si Julieta_de Shakespeare
Un tramvai numit dorinta de Tennessy Williams, s.a.

http://www.didactic.ro/......ta-tabloul

Cea cu didactic este completa, iti da descrierea in intregime.Te poti inspira.Este si cu metafore. Funda:D?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă cu „La Sagrada Familia", a lui Gaudi, „Turnul Eiffel", „Pasărea măiastră " a lui Brancuși, „Sergentul " de Grigorescu, „Gioconda " a Lui Da Vinci

| Ancutss30 a răspuns:

Fundabatting eyelashes?

| Aether a răspuns:

Brancusi-Masa tacerii. Idei :frumosul este echitatea absoluta; Brancusi i-a dat pietrei suflet din sufletul sau; prin lucrarile sale, descoperi vesnicia care are forma unei pietre sculptate. Dezvolta tu...