| ciupala a întrebat:

Am gasit o moneda cu cheita asa ca un colier din 1941-1945 dar nu stiu din ce este facute as vrea sa vorbesc cu un arheolog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La arheolog nu găseşti nimic. Du-te la un amanet şi acolo îţi vor zice din ce material sunt făcute.

2 răspunsuri:
| digital7shady a răspuns:

Pai in mijlocul razboiului s-a schimbat metalul din care erau facute monedele, pentru ca evident era nevoie de acel metal pentru arme/munitie. Dar nu imi amintesc daca erau facute din cupru si s-a schimbat sau erau facute din alt metal si s-a trecut la cupru. Oricum, materialul din care e facut nu prea e valoros, mai mult conteaza ca e din perioada celui de-al doilea Razboi Mondial.

| LXandro a răspuns:

Probabil ar trebui sa apelezi la un numismat, daca vrei sa afli mai multe desprea acea moneda.