| ionutcs16 a întrebat:

am nevoie de raspunsuri urgente la urmatoare intrebari va rog cat de repede puteti! Dau funda
1)La Sidney în anul 2000, podiumul la gimnastică la proba individual compus a fost în totalitate românesc. Cele 3 românce medaliate au fost:
2) Cei mai de succes antrenori ai lumii sunt consideraţi românii
3) Din 1900 şi până în prezent românii au obţinut la Jocurile Olimpice în total 292 de medalii? Una de bronz la Jocurile de iarnă de la Grenoble şi 291 la Jocurile de vară. Dintre cele 291, 86 sunt medalii de aur, de argint si de bronz.

Răspuns Câştigător
| truesensation a răspuns:

Intrebarea1. Andreea Răducan, Simona Amânar şi Maria Olaru.
Intrebarea2.nu imi dau seama daca este o intrebare si antrenor in ce... daca este pe acelasi subiect gimnastica atunci Octavian Bellu si Mariana Bitang.
Intrebarea 3. 86 aur, 89 argint, 116bronz

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Raspunsurile la intrebarile 2 (daca te referi strict la gimnastica) si 3 (86 aur, 89 argint, 116 bronz) sunt corecte, intrebarea 1 e oarecum o intrebare capcana. Intr-adevar podiumul a fost compus exclusiv din fetele noastre: 1. Andreea Raducan, 2. Simona Amanar si 3. Maria Olaru, dar dupa concurs Andreea Raducan a fost descalificata dintr-un motiv absolut stupid si anume fiind acuzata de dpoaj pentru ca, racita fiind cu 2 sei inainte de concurs a luat o pastila de nurofen pentru febra. Astfel, ea a fost deposedata de medalia de aur iar clasamentul a fost reorganizat, fiecare sportiva de la locul 2 in jos castigand o pozitie, astfel ca Simona Amanar a devenit campioana olimpica iar locul 3 pe podium nu a mai fost ocupat de o romanca...