| Nastia a întrebat:

As vrea sa stiu ce personalitate sau ce lectie v-a placut voua din toata istoria?

Răspuns Câştigător
| Ada... a răspuns:

Bună! Mie din istorie mi-a plăcut "Revoluţia americană" şi lecţiile în care se vorbea despre domnitorii români, mai ales de Ştefan cel Mare.winking

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mereu m-a fermecat capitolul : Cultura si civilizatii.

O personalitate despre care mi-a facut placere sa studiez ar fi Dante Aligheri.

| Alexandru a răspuns:

Din istoria universala si a romanilor, cel mai mult m-a fascinat cel de-al doilea razboi mondial, care reprezinta cea mai mare deflagratie din istorie in materie de pierderi de vieti omenesti, distrugeri, pagube de razboi, consecinte post-belice ( n.r.Hiroshima si Nagasaki, chiar si pana in zilele noastre).
Cel de-al doilea razboi mondial a fost cu totul special, deoarece multor tari li s-a jucat soarta si foarte multe schimbari de ordin teritorial, cultural, etnic, confesional au avut loc dupa 1945, in urma decolonizarii.
Desi Adolf Hitler a reprezentat poate, cea mai controversata si carismatica personalitate istorica a tuturor timpurilor, pentru mine, in cel de-al doilea razboi mondial cel mai mult s-a facut remarcat, prin inteligenta, siretenia si calmul sau, Bernard Montgomery.
Il consider un general de geniu, cu atat mai mult cu cat Churchill nu avea incredere in el si era sigur ca Rommel va strapunge liniile britanice de aparare din desert in doar cateva zile.Nu s-a intamplat asa, si, cu o tactica defensiva la inceput dar mai apoi cu atacuri fulgeratoare, Montgomery a adus in nordul Africii prima mare victorie din razboi a Aliatilor.
Pentru acest fapt, eu il apreciez foarte mult pe Bernard Montgomery.

| Christina a răspuns:

Laureatii premiului Nobel (am avut si un proiect de facut pe tema asta), a fost foarte interesant.

| Drinni a răspuns:

Ecaterina teodoroiu.

| laura_8904 a răspuns:

Pesonalitati care au marcat istoria
imi place istoria si cred parerea mea e ca toti cei care si-au pus amprenta si au realizat ceva nobil merita amintiti :d
ps admir personalitatea lui napoleon bonaparte care a fost un excelent strateg militar

| MANDY_2679 a răspuns:

Pe mine m-a impresionat Primul Razboi Mondialsad si o personalitate deosebita ar fi Printesa Sissi (cu care de-altfel am vazut si filmelelove struck)imi place si Gabrielle 'Coco' Chanel.pacat ca nu studiem asta la istoriedevil

| bebitzu a răspuns:

Nu iti pot spune "din toata istoria" pentru ca nu stiu ata. Insa din cat stiu pot spune ca, cel mai mult mi-a placut Razboiul de independenta din 1877 big grin

| Gabrielle_4620 a răspuns:

Pai
"Al doilea razboi mondia"
"Hitler"
"Regina Elizabeth 1"
"Crimele Familiei Borgia"

| Cookie_5321 a răspuns:

Ca si personalitate istorica pe mine m-a marcat Ioana D'arc, prin simplul fapt ca intentiile ei bune au fost neintelese si mai ales pentru curajul ei (povestea ei merita citita din plin).

| FIR a răspuns:

Hitler :X smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lectie preferata:Revolutia Franceza (asta pentru ca am vazut si un fel de roman la tv,, Lady Oscar'')

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elizabeth Bathory love struckdevil