| biu_4440 a întrebat:

As vrea sa urmez niste cursuri de actorie, dar pentru asta mi-ar trebui un fragment literar de dimensiuni mici/medii(poezie, povestire scurta, monolog, dialog), fragmentul poate fi atat din literatura romana, cat si din cea universala; insa nu am nici cea mai vaga idee ce as putea alegethinking M-ati putea ajuta? Cred ca m-as descurca mai bine daca ar fi un monolog sau poate un dialogthinking

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Monologul lui Hamlet din piesa cu acelasi titlu de Shakespeare. E cel mai unoscut, mai problematic, insa daca reusesti sa fii convingator, reusita e sigura.

mira
| mira a răspuns:

Daca intr-adevar ai talent, poti interpreta magistral schita" Statistica" de I.L.Caragiale.Vei vedea cum se poate face arta numai din cifre.

| www a răspuns:

Trebuie sa iti alegi o poezie sau un monolog care sa te reprezinte, nu putem sa iti zicem noi ce sa alegi, daca vrei sa gasesti un monolog citeste dramaturgie. Dialog? Nu poti sa iti alegi dialog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikisource.org/wiki/Bubico
de aici poti lua care parte din dialog/povestire o vrei:):Xmie imi place mult :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.scribd.com/......ti-de-vara de aici a invatat o cunostinta si a fost admisa:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca monologul Zitei din " O noapte furtunoasa".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe www.agarici.ro... vb cu tipul care are site-ul. e ok

| biu_4440 explică:

Ah...eu si Caragiale nu prea ne intelegem binelaughingDar cred ca pana la urma va trebui sa devenim amicilaughing