| idontgiveafuck2344 a întrebat:

am de facut un comentariu la romana pe un fragment din textul Danila Prepeleac,doar ca nu prea inteleg... Cerinta pe care profa a dictat-o a fost ceva de genu: Comentati fragmentul urmator evidentiind originalitatea autorului cult(incadrarea fragmentului in opera,analiza continutului, si opinia personala)...am o vaga idee cu ce ar trebui sa fac dar nu sunt sigura.HELPP PLS

4 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

1. Pai cum vrei să-ți facem noi tema dacă nu știm fragmentul?

2. Nu trebuie decât sa faci ce-ți cere cerința.
Fragmentul aparține operei pentru ca...
Figuri de stil, epitete ce mai vezi acolo + scop (îs imagini vizuale... ca sa ne apropie de acțiune...)
Scrii ce impresia ți-a lăsat fragmentul.

| idontgiveafuck2344 explică (pentru missfatadelatara):

Nu am cerut sa-mi faca cineva tema...am specificat CLAR ca eu nu am inteles CERINTA.si ca am vrut ajutor in intelegerea cerintei date de profa, atat.

| missfatadelatara a răspuns (pentru idontgiveafuck2344):

Meh, multi de pe aici vor tema rezolvata, eventual și 10 în catalog.

În plus, ar fi fost ceva mai ușor dacă era dar si fragmentul, dar presupun ca e mult de scris.

| idontgiveafuck2344 explică (pentru missfatadelatara):

Daca voiam tema rezolvata iti garantez ca scriam si fragmentul...eu am vrut doar sa-mi explice careva cerinta