| Ellly23 a întrebat:

Asemanari si deosebiri intre schita si nuvela?

3 răspunsuri:
| adrian550 a răspuns:

Nuvela este specia genului epic în proză, cu un singur fir narativ, urmărind un conflict unic, concentrat; personajele nu sunt numeroase, fiind caracterizate succint, în funcție de contribuția lor la desfășurarea acțiunii. Nuvela prezintă fapte într-un singur conflict, cu o intrigă riguros construită, accentul fiind pus mai mult pe definirea personajului decât pe acțiune.Este o narațiune în proză, mai scurtă decât un roman și mai lungă decât o povestire. Conține de obicei puține personaje care sunt însă construite pe câteva linii principale. Ea are o naratiune ceva mai concentrata, personaje mai putine, drama mai putin complicata decât un roman.

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.
Schița are un caracter dramatizat, de foarte multe ori dialogurile pot fi mai importante decât narațiunea propriu-zisă. Acțiunea schiței se desfășoară pe o durată scurtă și are loc, în general, într-un decor unic. Personajul principal este caracterizat într-o manieră stilizată, construcția sa fiind realizată din perspectiva unei trăsături interioare.

| skiNNy1234 a răspuns:

Asemanari: apartin genului epic, sunt scrise in proza, ultilizarea toturor celor 4 moduri de expunere

Deosebiri: Schita- o opera in care se nareaza un singur eveniment din viata unui singur pesonaj cu un continut putin voluminos
Nuvela- 2-3 intimplari din vita a 4-5 pers. care contine cel mai aprofundat conflict din genul epic

| 20001 a răspuns:

Schita are menirea de a contura un personaj.
- Oameni obisnuiti (surprinsi in situatii obisnuite ale vietii lor), care nu au idealuri inalte;
- Preferate personajul tipic si evenimentele veridice;
- Insusirile personajului sunt determinate de fapte (sau de limbaj);
- Accentual se pune indeosebi pe portretul moral (aspectul fizic, exterior este-oarecum-neglijat); iar- Opera literară "D-l Goe..." este o operă epică (autorul îşi exprimă în mod indirect sentimentele de dispreţ faţă de personajul principal, prin intermediul acţiunii şi al personajelor);
- Principalul mod de expunere este naraţiunea, care se îmbină cu descrierea şi dialogul;

- Este o operă de mică întindere, prezentând un singur moment semnificativ din viaţa lui Goe şi anume călătoria lui la Bucureşti împreună cu cele trei însoţitoare ale sale;
- Acţiunea este simplă şi lineară, existând un singur fir narativ, care începe cu expoziţiunea; funda?