| anonim_4396 a întrebat:

Ce deosebiri si asemanari sunt intre Marte si Pamant?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal cînd se vorbeşte despre planeta Pămînt se foloseşte expresia Terra.

| jackelender a răspuns (pentru corolav):

In mod normal "î"-ul se scrie numai la inceputul si sfarsitul unui cuvant...asa ca...GENIUS! P.S. Tu ai gresit, la mine merge in ambele situatii [zic si eu]

| corolav a răspuns:

Zici tu dar nu zici bine.
Acum 60 de ani, cînd eu am învăţat să scriu, am învăţat că există doar un sigur fel de "î", cel din "i". Că de vreo 15 ani nişte prostovani de academicieni au introdus pe acest "â" asta nu mă obligă pe mine să scriu româneşte aşa cum vor ei.
Că au prostit o ţară întreagă şi au introdus aceste reguli şi în învăţămînt asta e altceva.
Dacă ai vrea să vezi, şi eventual să te întrebi, de ce sînt o seamă de publicaţii, sau o seamă de edituri, care scriu numai cu "î", deci din "i"?
Şi încă un lucru: eu sînt dispus să -ţi dau pensia mea pe o lună dacă tu eşti în stare să-mi spui care e diferenţa în pronunţare ( în vorbire) între "â" şi "î".

| jackelender a răspuns (pentru corolav):

In concluzie, suntem amandoi doi oameni care scriu cum au invatat si am rezolvat problema.winking