| PandaGirl98 a întrebat:

am o panza si vreau sa pictez ceva pe ea si nu stiu ce(de preferat ceva mai usor pentru incepatori). Are cineva vreo idee? va rog mult!

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

1...pânza pentru pictură de prepară!
2...ca să nu strici materialele de pictură, care sunt scumpe, lucrează cu acuarele și tușuri, pe hârtie și învață să desenezi, mai bine sau mult mai bine!
3...citește dacă găsești o carte "vid și plin în pictura chineză".

| MMihai a răspuns:

Ia și tu ce îți trebuie din acest răspuns copiat :
Talentul la desen este una, să desenezi bine este alta.
Au mai pus unii copii întrebări despre desen și pictură
1)Se desenează cu : creion, cărbune, pastel, sangvin, crete, ceracolor, tuș, baiț, cu pensula cu culori, cu penița și tușuri sau cerneluri, creioane colorate, etc. Și cu carioca sau cu pixul, sau cu stilou și cerneală se poate desena.
Ca să fii bună la desen cum minți tu ar fi trebuit să fi învățat anatomie și anatomie artistică, Perspectivă, legi de compoziție plastică etc.
Idei de desenat, sunt mii, dar depinde ce vrea și clientul, că altfel nu își dă bani pe desenele tale.// Natura statică anterior numită natură moartă. Se aranjează obiectele și apoi se desenează cu foia pe orizontală sau pe verticală.Se pune în pagină, se face inițial o schiță f. subțire și apoi se continue desenul. Umbrele se fac la urmă. La un asemenea desen, se folosesc diferite creioane, de tării diferite. Se începe desenul cu 2H, H, HB, B1, B2,...B6. Umbrele se fac cum crezi tu, că este mai bine. În general prin hașuri și apoi vii cu o cârpa. Pictorii desenează mai mult ci cărbune, nu cu creionul. Dar pot desena și cu creionul. //
Desenează după natură, nu după poze.
Învață și ceva anatomie și apoi anatomie artistică umană și animalieră, ex : Tratat de sculptură Constantin Baraschi vol 1 (a apărut în 2 volume, ), Anatomie artistică Gh. Ghițescu în 3 volume, ceva cărți de perspectivă.( Dacă vrei îți dau eu 2 cărți despre așa ceva, în engleză, în format pdf, pe un dvd,) și alte cărți care te învață să desenezi.
Poți face copii după desene și tablouri făcute de pictori buni.( Rafael Sanzio, Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli - ( Alessandro di Mariano Filipepi), Fra "Filippo Lippi, Masaccio, Andrea Mantegna, Piero della Francesca, Tiziano Vecelli sau Tiziano Vecellio (c. 1488 / 1490 [ 1 ] - 27 august 1576 [ 2 ], mai bine cunoscut sub numele de Titian, Giorgio Barbarelli Zorzo da Castelfranco, sau Zorzi da Castelfranco, cunoscut mai ales ca Giorgione, Fra Angelico, Veronese, Diego Velázquez (Diego Rodriguez de Silva y Velázquez ), Hans Holbein, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, etc.). Pictoriță sau graficiană adevărată înseamnă multă muncă. Există și pictori care pictează pe ziduri frescă adevărată. De colorat se poate colora în: ceracolor, creioane colorate,tușuri colorate, cerneluri, acuarelă, pastel, guașă, tempera, ulei, vopsele acrilice, etc
2)Natura statică anterior numită natură moartă. Se aranjează obiectele și apoi se desenează cu foia pe orizontală sau pe verticală.Se pune în pagină, se face inițial o schiță f. subțire și apoi se continue desenul. Umbrele se fac la urmă. La un asemenea desen, se folosesc diferite creioane, de tării diferite. Se începe desenul cu 2H, H, HB, B1, B2,...B6. Umbrele se fac cum crezi tu, că este mai bine. În general prin hașuri și apoi vii cu o cârpa. Pictorii desenează mai mult ci cărbune, nu cu creionul. Dar pot desena și cu creionul. Ar trebui să îți arăt practic, că teoretic, este prea mult de scris
3)Desenează după natură, nu după poze. Învață și ceva anatomie și apoi anatomie artistică umană și animalieră, ex : Tratat de sculptură Constantin Baraschi vol 1 (a apărut în 2 volume, ), Anatomie artistică Gh. Ghițescu în 3 volume, ceva cărți de perspectivă.( Dacă vrei îți dau eu 2 cărți despre așa ceva, în engleză, în format pdf, pe un dvd,) și alte cărți care te învață să desenezi. Poți face copii după desene și tablouri făcute de pictori buni.( Rafael Sanzio, Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli - ( Alessandro di Mariano Filipepi), Fra "Filippo Lippi, Masaccio, Andrea Mantegna, Piero della Francesca, Tiziano Vecelli sau Tiziano Vecellio (c. 1488 / 1490 [ 1 ] - 27 august 1576 [ 2 ], mai bine cunoscut sub numele de Titian, Giorgio Barbarelli Zorzo da Castelfranco, sau Zorzi da Castelfranco, cunoscut mai ales ca Giorgione, Fra Angelico, Veronese, Diego Velázquez (Diego Rodriguez de Silva y Velázquez ), Hans Holbein, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, etc.). Pictoriță adevărată înseamnă multă muncă. Succes.
Ce am scris acelor copii este valabil și pentru tine!
Ca să desenezi bine trebuie să cunoști anatomie artistica umană și animalieră,( eu am 2 cărți în format electronic despre așa ceva!) + perspectivă șamd

Fă-ți un autoportret dar pe hârtie!
Te uiți în oglindă și te desenezi pe tine!
Asta înseamnă un autoportret!

| xMihaela a răspuns:

O vaza cu flori sau o pisicuta cu un peisaj frumos

| raluca_2503 a răspuns:

Pai poti sa desenezi o vaza cu flori sau,la mare, carnaval, depinde ce iti place mai mult sa pictezi