| iDangerous a întrebat:

Bună

Ce tip de creioane folosiţi pentru desene tehnice? Dar pentru portrete? Până acum am desenat cu 2B şi 5B. Şiii eventual nişte detalii despre restul intrumentelor de desenat care ar putea îmbunătăţii desenele? Mă refer la cărbuni şi am mai văzut că sunt şi nişte pixuri, cred? folosite tot pentru desene.

Şi încă o întrebare. Probabil mulţi dintre voi aţi auzit de markerele copic. Ei bine, personal mi se pare scump să d-ai 250 de lei pe 12 markere, chiar dacă efectul culorii e. superb. =.= Decii. Ştiţi orice alte creioane/markere sau orice altceva care ar putea reda un rezultat asemănător cât de cât? La un preţ rezonabil.

Mulţumesc.

2 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Pentru portrete/desenele grafice folosesc creioane HB, H-9H, B-8B şi F.
Pentru schiţă folosesc creion mecanic HB cu mina 0.7 sau creion normal H, HB, B, în general cele cu mina tare, să nu lase urme pe hârtie şi să se ştergă uşor, fiind schiţă.
Folosesc creioane Koh-I-Noor, şi le recomand, sunt ok şi ca preţ şi ca (,) calitate.
Dacă vrei ceva mai bun, printre cele mai bune sunt cele de la firma Faber Castell. În general materialele de la Faber Castell sunt de calitate.
Un instrument pentru blending este estompa, un creion ascuţit din hârtie presată, care variază ca mărime.
E varianta "classy" a şerveţelului de hârtie sau a degetului.
Pentru lumină, îţi poţi cumpăra un creion colorat alb sau un pix cu gel alb.
În special pe hârtia care nu e albă, sepia, cafenie, gri, ş.a, dă o notă de realism.
Pentru contur, poţi folosi pixuri cu gel negru, sau linere, pentru o precizie mai mare.
Ceva asemănător cu markerele Copic am căutat şi eu, şi am găsit câte ceva:
http://www.profiart.ro/catalog/category/marker-e?p=3

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salut, cu grafit creioane de mai multe tipuri de gri, putin creion dermatograf happy si uneori fard de ochi, pare o tampenie dar da un efect f real, uneori frec cu servetelul in, loc de fard tot pentru a egala nuanta.Ideea e ca daca ai viziune si imaginatie nu conteaza asa tare marca de creion. pune suflet! numai bine p.s. si eu lucrez in portrete happy