| DeMi0806 a întrebat:

Am niște intrebări. Eu desenez de când sunt mică, acum am aproape 14 ani. Si in ultima vreme am inceput sa desenez lucruri mai complicate, portrete. Eu folosesc creioane BIC si markere Sharpie( dar pe astea le folosesc mai mult la detalii) si alte carioci care se gasesc in toate librariile. Doar ca uneori imi lipsesc anumite nuanțe, grosimea potrivita etc. De unde as putea achizitiona creioane sau carioci de calitate mai bună? Am văzut la multi artisti, pe Instagram, majoritatea din alte țări, care au chiar si markere cu vârf de pensulă, si creioane cu mină moale, adica mult mai bune. Am văzut că sunt folosite creioanele de la Prisma Color si alte markere, dar nu stiu cum se numesc, si ca sunt foarte bune, dar aici nu se găsesc in magazine sau se găsesc la pachet de 12-24 de culori, si pe net am văzut că sunt destul de scumpe. Adica pot ajunge si la 800-900 de lei, fara exagerare. Si mai sunt alte instrumente suplimentare, cum sunt acele creioane groase de blenduit, sau de amestecat culorile si nici pe alea nu stiu unde le pot găsi. Vreo părere, sfat, etc?

3 răspunsuri:
| Bubbleuh a răspuns:

Din pacate pentru tine, echipamentul pentru profesionisti este destul de scump raportat la banii din Romania.

| Fox9 a răspuns:

Creioane colorate foarte bune sunt faber castell dar sunt foarte scumpe așa că i-ați recomand Marco raffine sunt ieftine și sunt bune markere foarte bune sunt cele de la copic dar sunt foarte scumpe cam toate aceste sunt scumpe dar ieftine nu știu pentru că eu nu folosesc markere dar le poți folosi pe cele de la stadler toate astea poți să le iei de pe net nu știu dacă se găsesc în librării dar poți să cauți, oricum sper că te-am ajutat

| Andrei_Calin_Ciobanu_1990 a răspuns:

Complexart.ro Si eu sunt un mini artist de 13 ani si de acolo imi iau art supplies. Iti recomand markerele pe baza de alcool Ilustrator spectrum noir, e ofirma foarte buna cat si pentru creioane. P.s : Celelalte comentarii par inutile