| stely9523 a întrebat:

cine ma poate ajuta sa gasesc cateva poezii proletcultiste? caut de ceva timp si am gasit una singura.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Sunt poezii de proasta calitate subordonate unei idei din propaganda timpului.Cauta A.Toma,Dan Desliu, Eugen Frunza.

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Fragmente de poezii din astea:
-incep cu Vadim Tudor, ca nu ma pot abtine http://www.youtube.com/watch?v=OgxSLKRV1-I
-"Partidul e-n toate: e-n cele ce sunt/ Si-n cele ce maine vor rade la soare,/ E-n holda intreaga si bobul marunt/ si-n viata ce vesnic nu moare"
-"Stalin si poporul rus
Libertate ne-au adus"
-"Ana Pauker si cu Dej
Au bagat spaima-n burgheji."
-" Creste tare, creste zid/
Dragostea pentru partid/ Care-ndruma, care-nvata/
Pentru Pace, pentru Viata".
-"Traim in miezul unui ev aprins/ si-i dam a-nsufletirii noastre vama./ Cei ce nu ard dezlantuiti ca noi,/ In flacarile noastre se destrama"
si, versurile mele de inima-albastra:
-"Imperialist american.
Cadea-ti-ar bomba in ocean."
( avem aici fragmente din A.Toma, George Lesnea, insusi Nicolae Labis si altii)
Taticii proletcultismului in anii `80 au fost insa Vadim Tudor si Paunescu, ale caror poezii aveau de la 20-30 de strofe in sus si intindeau pe cate 2 foi de ziar.
La sfarsit pun si cireasa pe tort, un cantec proletcultist, poti extrage versurile si de aici, se cheama "Cincinal in 4 ani si jumatate"
http://www.youtube.com/watch?v=o2fC9s2NIBE