| Commapoint a întrebat:

Intrebare pentru cei din Brasov, si nu numai. Cum se intre la liceul de arte plastice Hans Mattis Teutsch? Cu menide, s-au trebuie sa dau o proba, ceva? Mersi, FUNDA >; o

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Hey! Pe la sfarsitul lunii mai-inceputul lunii iunie se dau probele de aptitudini, sau cum se numesc si inainte cu o saptamana se organizeaza parca si cursuri de pregatire. Se dau doua sau trei probe si alea conteaza in jur de 75% din media de admitere deci nu e ca media de admitere de la un liceu normal. Cei 25% provin din media celor 4 ani si media Examenelor Nationale. Se intra usor, zic eu, deoarece am un prieten care a intrat acolo desi nu era pregatit si nu era un Picasso. Acum vei vedea tu... succes. Numai bine! happy

3 răspunsuri:
| Commapoint explică:

Intra *, medie*, sau*. Scuze m-am grabit :"D

| GeorgiVerma a răspuns:

La liceele de arta se intra cu probe. Pictura si desen.La desen primesti o natura statica iar la pictura primesti o tema gen compozitie statica inchisa cu 5 personaje [doar un exemplu].

| Commapoint explică (pentru GeorgiVerma):

Mersi de raspuns, m-a ajutat :]