| ubox7007 a întrebat:

la desen trebuie sa desenez o faza dintr-un roman studiat la literatura universala, dar merge din orice roman care nu este roman, ca profu de desen nu este chiar G. Calinescu, in fine, eu nu am un talent prea mare la desen, ce faza dintr-un roman citit de voi, mi-ati recomanda, o scena simpla.

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Odiseea e cu calul troian, Iliada e cu Ahile. Dar uite, poți să alegi Odiseea, e scrisă de același autor, și e o alegere egală cu prima.

5 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Bună. Prima idee care mi-a venit în minte a fost un desen cu Maitreyi și copacul cu șapte frunze. Pur și simplu ai putea desena o fată în haine tradiționale indiene stând lângă un copac; fiind o scenă simbolică.

| R0R0 a răspuns:

Ai putea sa desenezi "Pădurea Spânzuraților".

| Aberdeen a răspuns:

Am o idee bună pentru tine! Ilustrează o secvență din „Iliada" de Homer. De exemplu, secvența în care grupul de războinici se află pe corabia poleită cu aur. Găsești și alte secvențe pe internet.
Mult succes, sper că ți-am fost de ajutor! E o operă universală, binecunoscută. Cred că profesorul tău va fi mulțumit.

| ubox7007 explică (pentru Aberdeen):

Iliada, este cea cu calul troian?

| Aberdeen a răspuns (pentru ubox7007):

Odiseea e cu calul troian, Iliada e cu Ahile. Dar uite, poți să alegi Odiseea, e scrisă de același autor, și e o alegere egală cu prima.

| FloryBoom a răspuns:

Deseneaza un politist cu un bastao in imana in mana