| beautygirl10 a întrebat:

Buna! Merită sa investesti niste bani in albume de arta? (Da Vinci, Van Gogh)
Credeti ca peste ani o sa creasca cererea/ preturile lor?
Multumesc!

9 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Depinde de risc si de potentialul castig. Daca vrei sa investesti te poti indrepta spre alte domenii cum ar fi stock/crypto. Ma indoiesc ca daca ai investi in arta ai putea vedea profit in cativa ani.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă albumele respective nu au ceva cu adevărat special (ediții limitate, exemplare numerotate publicate cu o anumită ocazie, etc) nu prea sunt șanse să le crească valoarea.

Valoarea este de regulă dată de raritate. Niște albume care sunt publicate într-un tiraj de sute de mii de exemplare nu sunt rare, așadar nu prea au șanse să se aprecieze pe termen scurt sau mediu.

| gabicoo a răspuns:

În România cartea are valoare pentru puțină lume!
Cei cu bani nu citesc iar cei care citesc nu au bani!

Valoarea lor nu va crește pentru că nu vei găsi persoane interesate!

Cunosc pe cineva om de afaceri care are un monstru de vila!
Un amic i-a atras atenția că nu a văzut o singură carte în toată măgăoaia!
Ce a făcut imbecilul?
Și-a cumpărat o bibliotecă din lemn masiv, a "închiriat " un intelectual din oraș cu care a mers prin librării și a umplut biblioteca cu cărți bune și foarte bune!

Crezi că s-a atins de ele după asta?

| RoCkKiD a răspuns:

Nu am idee de ce albume vorbesti, evident ca exista opere al lui Da Vinci sau Van Gogh si valoara lor variaza in functie de o gramada de chestii. Treaba e e ca daca nu esti tiriac nu ti le permiti.

Mai nou exista platforme gen masterworks care te ajuta sa investesti in opere de arta. Practic, cineva detine anumite opere de arta iar tu poti sa deti o bucatica din acel tablu/sculptura etc pentru ca na, nu ti-ai permite sa cumperi toata chestia. Problema aici e e ajungi in aceiasi situatia ca si cu crypto, ce deti tu nu e un bun, gen o actiune a unei companii care are fabrici, echipamente, patente etc si nici nu e o resursa gen aur, cupru, petrol etc. Actiunea aia fractionara pe care o deti pentru un tablou al lui Van Gogh costa doar cat ti-ar da altcineva care vrea sa o detina in locul tau, l nu are o valoare intrinseca pentru ca nu poti sa te duci sa ceri 1 cm patrat din tablu.

Pe scurt, e dat cu zarul, riscul e mare deci poti sa pierzi tot peste noapte dar si sansa de profit e mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu merită.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru gabicoo):

De praf cine le șterge? ))

| gabicoo a răspuns (pentru floresdemayo):

Menajera filipineză!
Că așa e moda acum!
winking

Habar n-am! El în nici un caz! Cerneala folosită la tipărirea cărților e cancerigenă! Nu știai? laughing

| cristi202 a răspuns (pentru gabicoo):

Puteai sa o zici mai scurt: in Romania daca vrei sa trăiești de pe urma artei, mori de foame.

Exemplul cu tipul cu vila e grăitor pentru gradul de cultură ce îl au românii.

Mie mi-ar place sa mă lase tipul cîteodată cateva ore in biblioteca sa happy.

| cristi202 a răspuns:

In conditiile in care la noi la romani prea putini știu să facă diferența între o lucrare de DaVinci și una de Van Gogh, sau daca intrebi pe mai multi cine a fost Van Gogh, mai toți ridica din umeri, eu nu cred că merită. Spune-le de Salam (nu ala de-l maninci), de Adrian Minune, și vor ști imediat. Fa niste albume foto kitsch-uri cu ei, și se vor vinde imediat. Ca piinea calda, te asigur! Trist, dar adevărat!