| andreea1029384756 a întrebat:

TPU! As vrea sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: De ce sa ne mandrim cu Mihai Eminescu?

Răspuns Câştigător
| JustMe4ever a răspuns:

Ne mandrim cu Eminescu pentru munca pe care a depus-o atat in literatura, cat si in publicistica.
E un poet cu o opera vasta si variata si a adus teme si motive noi in literatura romana. S-a incadrat intr-un curent numit romantism fiind unul dintre cei mai de seama reprezentanti al sau.
Lucrarile publicate de el la ziar sunt foarte importante (poti face un studiu citind publicistica).

Curiozitati:
1. In "Luceafarul" foloseste un pleonasm (Cobori in jos) pentru a spori expresivitatea.
2. In "Calin (file din poveste)" foloseste cea mai frumoasa metafora a literaturii romane ("un cuibar rotind de ape" - un vartej de apa).

7 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Pai sigur nu pentru ca a adus cele mai frumoase poezii de diferite teme in literatura romanalaughing sigur nu-i asta motivullaughing

| Mayar a răspuns:

Ca sa aratam ca avem cultura si ca stim ce a reprezentat pentru noi, romanii. Desigur ca un om incult si tampit nu ar intelege...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este cel mai cunoscut poet, si apartine tarii noastre. Este poetul care, ca sa zic asa, ai intrat in istorie.

| DarkRevenge a răspuns:

Este luceafarul poeziei romanesti, a compus o gramada de poezii la vasta lui, se stie de le si in alte tari.happy

| TheCuteOne a răspuns:

Pentru că este cel mai cunoscut poet al României și cel mai talentat. Este tradus în peste 50 de limbi.

| Kirra21 a răspuns:

Pentru ca el este asa zisul,, Luceafar al Tarii'' pana si tarile vecine (Bulgaria, Ukraina, Moldova, Ungaria, etc.)El a avut cele mai frumoase poezii, majoritatea inspirate din viata lui.

| Karina222 a răspuns:

Pentru munca pe care a depusa pentru literatura romana prin poeziile sale.happy