| lovejadevictorious a întrebat:

Ce Bloc de desen/foii să folosesc la desen realistic/portret? Îmi puteţi recomanda ceva?.
Am căutat de o săptămână bloc de desen "strathmore 400 series smooth surface, sau strathmore bristol' şi nu am găsit. Oare există în românia? Sau Ball point pen, pix'uri cu bilă ceva în genul ăsta, există în românia?. Dacă şti'ţi de unde pot cumpăra vă rog să'mi spuneţi, mulţumesc!

1 răspuns:
| serj007 a răspuns:

Mai, acuma depinde de oameni.
Eu, de regula, folosesc CREIOANE de tip F (foarte dure), HB (dure) si 3/4B (moi/foarte moi).
Cu creioane iti ies umbre, ștergi, întinzi cu degetu. e oldschoolwinking
Cat despre bloc, folosesc DACO, cu foaie groasa, astfel ca de vei colora cu acuarela sau altele ce se bazează pe apa, nu se va umezi foaia (scapi de pusul pe calorifer! big grin ).
Daca tot vrei in pix, ia-ti un aihao cu 1 leu și-i blana, sau un stilou, numai ca e greu al naibii big grin

Spor! Funda?