| RamonaRay a întrebat:

Ce carte este mai interesanta dintre Zece negri mititei de Agatha Cristie, Fructele maniei de John Steinbeck sau Gargantua si Pantagruel de Francois Rabelais.De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu care dintre cele trei opere este mai interesanta, avand in vedere ca am citit doar una dintre ele. "Zece negri mititei"... O opera superba! Agatha Christie este o scriitoare de exceptie, parerea mea. Te indrum sa citesti, macar o parte, din operele ei.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt genuri complet diferite. Fiecare este interesanta in cadrul genului ei. Cu singurul amendament ca "Gargantua si Pantagruel" trebuie sa fie foarte bine tradusa; a fost scrisa intr-o franceza arhaica si, daca traducerea nu-i buna, devine un chin s-o citesti.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Eu ti le-as recomanda pe toate trei.Fiind genuri diferite ai avea ocazia sa-ti stabilesti un gen preferat.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Eu personal nu le-am citit pe niciunele, dar aş alege cartea "Zece Negrii Mititei" de către Agatha Christie deoarece este un roman poliţist iar Agatha Christie este bine cunoscută pentru calitatea romanelor ei poliţiste; sigur nu aş fi dezamăgită.