| ManDown a întrebat:

ceva de razboiul de independenta in arta plastica? plzz URGENT dau FUNDAbatting eyelashes

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Cauta cartea lui Adrian-Silvan Ionescu despre artistii documentaristi si corespondentii de front in razboiul de independenta 1877-1878.
Cartea se numeste "Penel si sabie"(nu rade copilareste, asa cum mie imi vine sa rad cand spun numele asta cu voce tare).E o teza de doctorat care urmareste curentul "documentarist" in perioada razboiului de independenta, cu artisti romani si straini care au publicat articole ilustrate bogat, direct de pe front.
Gasesti acolo autorii unor stampe celebre. Nu-ti dau mura-n gura. Cauta tu ce-ti trebuie. Sunt amintite multe nume importante. Le selectezi apoi fugi cu ele pe Google imagini si cauti lucrarile. Eu nu vreau sa-l amintesc decat pe Nicolae Grigorescu.
Ceea ce-ti spun e valabil pentru razboiul de independenta din 1877. Daca vrei alt razboi, specifica mai clar.
Deci "Penel si sabie" ( laughing ) clar?