| Blackyty a întrebat:

Imi puteti spune cateva lucruri la muzica despre "Gama la minor" "Gama DO major", Arpegiu gamei DO major si "Arpegiul gamei la minor"? Dau funda celui care raspunde bine si cel mai bun explicat!

Răspuns Câştigător
| Anytha_5258 a răspuns:

Buna...
Gama Do Major se numeste asa deoarece este construita pe tonica Do si are la baza terta mare, are semitonurile intre treptele 3-4 si 7-8 (Mi-Fa si Si-Do)...sunetele de pe treptele 1, 3, 5 si 8 adica Do,Mi, Sol, Do alcatuiesc arpegiul gamei

http://www.scribd.com/doc/25844875/Do-Major

Sper ca tziam fost de ajutor;;)