| maddamadu a întrebat:

Buna TPU
va rog frumos sa imi dati si mie niste exemple cu animale din astea supranaturale, imaginare etc
dau funda pentru cele mai tari exemple
si va rog frumos cat mai urgent ca este pentru o tema la romana

Răspuns Câştigător
| Razvan4414 a răspuns:

Preistorice

Dinozaur
Evoluția reptilelor
[modificare]Recente

[modificare]Nevertebrate
Trilobiții. Apăruți pe la sfârșitul Precambrianului, trilobiții putem spune că au fost artropodele cu cel mai mare succes în viața acvatică. Au populat mările timp de aproximativ 2 miliarde de ani. Foarte înrudiți cu diantenatele (crustacei), făceau parte din subîncregătura trilobitomorpha. Trăiau în grupuri deoarece reprezentau o pradă foarte ușoară pentru pești sau reptile marine și principala sursă de hrănire era formată din protozoare, larve de insecte etc.
[modificare]Vertebrate
[modificare]Pești
[modificare]Amfibieni
Broasca de munte de Australia;
Broasca cu nas ascuțit de Australia.
[modificare]Reptile
[modificare]Păsări
Porumbel călător.
Dodo.
Pinguinul mare.
[modificare]Mamifere
Bour
Mamut
Lupul marsupial
Megaloceros giganteus
Sper ca te-am ajutat. Funda?

2 răspunsuri:
| MadalinaD a răspuns:

Temele nu se fac aici...

| Mikyyela a răspuns:

Pai poti sa zici asa: sa faci un animal format din:cap de magar, cu coroana de leu, corp de elefant.2.trup de vaca, cap de testoasa, picioare de girafa...3.cap de caine, trup de pisica, picioare de cangur(cu tot cu marsupiu.) Cam astea mi-au venit in minte. Fundita?