| vasile_mircea_88 a întrebat:

Care autor vi se pare mai visceral? Bukowski sau Palahniuk?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu votez pentru Bukowski, unul dintre scriitorii mei favoriti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Notme, dar ai citit poezie de Bukowski? E un poet mai mare decat e prozator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca n-am citit Palahniuk, insa Bukowski este primul (discutabil aici, Celine ar fi primul, dar discursul sau nu are constanta in ale viscerelor si simplitatea lui Bukowski) si cel mai mare scriitor al periferiei umane. Iar legat de discutia poet/prozator, Bukowski este prozaic chiar si in versuri, si tocmai de aceea ador poezia lui. Critica i-a apreciat mai mult poezia, dar pentru mine sa aleg intre poezia si proza lui ar fi imposibil. Romanele lui de fapt ascund mult mai mult decat aparenta violenta si vulgaritate (cam asta e de fapt si tema de licenta). Bukowski e un betiv genial care m-a facut sa-mi doresc sa fiu 'murdar'. "Don't try"!