| ThePandacorn007 a întrebat:

Care dintre aceste carti sunt mai frumoase:

Charles Dickens- David Copperfield
- Oliver Twist
Alphonse Daudet -minunatele aventurii ale lui Tartarin de Tarascon
Mircea Santimbreanu - recreatia mare
Alexandru Vlahuta - Mogaldea
Ionel Teodoreanu - jucarii pentru Lili
Ana Blandiana - intamplarii din gradina mea
Marin Sorescu - unde fugim de-acasa?
Silvia Kerim - povestiri despre prietenii mei

Pe care le-ati citit si care vi s-au parut mai frumoase?
Funda + vot celui mai bun raspuns! happy

7 răspunsuri:
| Clawd3lw a răspuns:

Alphonse Daudet -minunatele aventurii ale lui Tartarin de Tarascon

Silvia Kerim - povestiri despre prietenii mei.

| yekto a răspuns:

Eu as recomanda sa ne spui tu dupa ce le citesti. promitem sa avem rabdare pana terminiwinking
spor

| RockPassion94 a răspuns:

Hei! happy
Cred ca fiecare carte-i frumoasa-n felul ei.Nu prea poti spune despre o carte ca n-ar merita sa fie citita, avand in vedere ca literatura este o forma de manifestare a artei si sta la baza culturii.
Gusturile-s diferite, intr-adevar, dar cartile raman un izvor nesecat de frumos si nu cred ca ar trebui sa le clasificam dupa frumusete happy
Eu spun sa le citesti pe toate cele pe care le-ai enumerat, chiar mai multe, daca ai timp si chef, pentru ca valoarea lor este fara indoiala inestimabila.
Lectura placuta iti doresc! big grin

| Biiancaaaa a răspuns:

Hei, eu am citit "Unde fugim de-acasa", "Recreatia mare" si "Oliver Twist".
Fiecare carte este frumoasa, are miezul ei de magie, insa mie mi se pare ca Oliver Twist este cea mai interesanta. Am citit-o cu sufletul la gura, am intrat in pielea personajului si chiar pot spune ca m-a impresionat. Chiar daca este lunga(mai lunga decat multe dintre cele enumerate) eu iti recomand sa o citesti. La inceput s-ar putea sa ti se para putin plictisitoare, insa cu timpul te va captiva si va deveni foarte interesanta. Depinde si de varsta ta si de genul cartilor pe care le-ai mai citit.
Lectura placuta si tine minte: indiferent pe care o alegi, trebuie sa iti placa! Degeaba te impui sa o citesti daca nu te fascineaza!

| BBCDC a răspuns:

Suna bine "AVENTURILE lui Tartarin de Tarascon". Sigur o sa iti placa.

| youuuu a răspuns:

Grea intrebare..nu imi plac cartile.(lol)...
"Recreatia mare"(doar pasta o stiu)laughing

| yulla79nobody97 a răspuns:

Alphonse Daudet -minunatele aventurii ale lui Tartarin de Tarascon, am citit si este frumoasa si capivanta, dar si Alexandru Vlahuta - Mogaldea... Lectura placuta!