| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre death metal si death rock?

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Death metal este un subgen muzical evoluat din thrash metal la începutul anilor '80. Este unul din cele mai extreme subgenuri de muzică metal, combinând instrumentaţia rapidă cu o voce joasă, agresivă, scoţând în evidenţă macabrul versurilor.
Cât despre subgenul death rock, nu am găsit nimic pe net... poate va fi un cunoscător care să te ajute.
Mari succese!

| Parintele a răspuns:

hee hee Nu exista death-rock. Death-metal da, si este cel mai agresiv gen de muzica rock si cel mai realist.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Frate. d'aia rockul e rock si metalul e metal rock(alice cooper) metal (nightwish, arch enemy, and so on)

| IFever a răspuns:

Lasati si voi dracu wikipedia.care-i diferenta? simplu.Death rockul nu prezinta riffuri atat de rapide si blastbeaturi ca si death metalul.Plus ca vocile nu prea se aseamana, in general death rockul nu prezinta urlete atat de ...nu stiu...ma rog violente, pe cand death metalul, ca orice gend e metal, e mai violent si mai "strigator".