| Atatha_MaRy_1997 a întrebat:

Daca asculti rock/death metal e un pacat?

27 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu e niciun pacat, nu te lasa spalat pe creier

| danay72 a răspuns:

Daca e o muzica care te indeamna la lucruri rele te va face sa faci pacate.

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Cum asa?

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

Muzica şi versurile cântecelor pot avea o influenţă puternică asupra sentimentelor noastre şi, prin urmare, asupra inimii noastre figurative. Muzica este un dar de la Dumnezeu şi a fost folosită în închinarea adevărată încă din vechime (Ex. 15:20, 21; Ef. 5:19). Lumea rea a lui Satan promovează însă o muzică ce pune într-o lumină pozitivă imoralitatea (1 Ioan 5:19). Aşadar, cum poţi şti dacă muzica pe care o asculţi te întinează?
Ar fi bine să te întrebi: Cântecele pe care le ascult elogiază cumva crima, adulterul, fornicaţia şi blasfemia? Dacă i-aş citi cuiva versurile unora dintre ele, ce impresie şi-ar face despre mine: că urăsc nelegiuirea sau că inima mea este întinată? Nu putem să spunem că urâm nelegiuirea, dar în acelaşi timp să o elogiem prin cântece. Iată ce a spus Isus: „Ce iese din gură vine din inimă şi aceasta îl întinează pe om. De pildă, din inimă ies gândurile rele, omorurile, adulterele, fornicaţiile, furturile, mărturiile mincinoase, blasfemiile" (Mat. 15:18, 19

| RaduTN a răspuns:

rolling on the floor

| fllu07 a răspuns:

Tu ai face ce se spune in versurile acelor melodii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, atata timp cat nu aduce jigniri lui Dumnezeu nu cred ca este pacat. A scris cineva de Skillet pe aici. Si eu ascult si te asigur ca nu este ceva rau.
Nu cred ca intr-o melodie gen Skillet-fire and fury sau the last night exista lucruri rele. Sentimentul care predomina in ambele melodii este iubirea, iar iubirea nu este un pacat.

Si maneaua e un gen de muzica, daca ar fi dupa mine as interzice, si lumea asculta. La fel si muzica populara, jazz sau eu mai stiu ce. Tu asculta ce vrei si asigura-te ca versurile nu aduc jigniri lui Dumnezeu.

Toti membrii trupei Skillet sunt crestini, crezi ca ei mai cantau daca stiau ca este pacat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau Metallica, Queen, Bon Jovi etc crezi ca mai cantau daca nu aveau cine sa le asculte piesele? Inainte erau mai multi crestini ca acum si alte vremuri si tot se asculta. In vremea asta e diferit. Multi copii cam de la 13-14 ani refuza sa mai creada in Dumnezeu fiindca ''asa e la moda''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Da, este un pacat mai ales ca sunt condusi de iluminati si si-au vandut sufletele celui rau nu-l poate insela nimeni pe bunul Dumnezeu caci el vede, si aude totul si stie ce este in inma omului si ma este scris ca in zilele din urma omul va trai dupa pofta inimii.
O zi buna.

| sappy a răspuns:

E pacat sa nu asculti!

| Memecy a răspuns:

Cineva zicea foarte frumos "Dumnezeu nu te judecă, dar dacă e suparat pe tine le dă voie oamenilor să o facă"
Nu se vede destul de clar că oamenii au inventat păcatele să-şi pedepsească aproapele?
Nu e clar că ne tragem din maimuțe?
Simplu legea junglei.
Ca animal știi de frica celui mai puternic.
Când forța nu mai este suficientă să ții în frâu animalele, în plus vezi că la animal a apărut ceva ce se cheamă conștiință, de ce să nu biciuiești și acolo?
"Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva."
De ce nu am privi dincolo de cuvinte?
Ascult muzica aia "satanică" fiindcă "sunt un drogat păcătos" (alegerea mea)
dar 1/3 din banii din "concertul satanic " în multe cazuri sunt donaţi celor nevoiaşi... un exemplu.
Acuma unde e păcatul la cel care a mers la concert sau la cel care a zis nu merge la concert că-i satanist.

Ba mai mult ce e ala păcat?(aș vrea definiție concretă să disting în adâncime și în orice situație despre ce e vorba păcat sau nu) sau totul se raportează la mine până la urmă? (păcat e ceea ce vreau eu să văd păcat?)
Ce e ala adevăr? Să mi-l dea cineva și mie! big grin

| jrockfreak a răspuns:

Atâta timp cât nu te "turmentează" (adică înjură, te face să te înfurii, să spargi chestii) și nu aduce ofense lui Dumnezeu, ar trebui să fie ok. Și eu așa fac.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Desigur.E muzica cu tenta satanica/draceasca. Nimic din muzica asta nu iti vorbeste despre ceva de bine sau frumos. Asta nu place lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Exista white metal, care te scuteste de pacat.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu-s de acord ca te scuteste de pacat. E imposibil.Atata timp cat iti baga in cap lucruri ce nu au nimic in legatura cu Dumnezeu si adevar.

| IvanMihai a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Să-ţi dau nişte exemple de muzică satanica/draceasca:
Skillet - Believe:
https://www.youtube.com/watch?v=dnXqV6Mh2jY
Skillet - Hero:
https://www.youtube.com/watch?v=uGcsIdGOuZY
Skillet este o trupă de rock creștin.

| doctorandus a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

White metal e muzica facuta de crestini dedicati.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru doctorandus):

Da da, stiu...Dar intrebarea era alta.
Oricum, de WhiteMetal vorbind, doar daca simti ca alta muzica nu poti asculta si altfel de melodii spre lauda nu-I poti aduce lui Dumnezeu, asta e....Tot ce vine dintr-o inima curata e primit.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

De ce are tenta draceasca? O melodie care exprima iubire, o poveste, un of inseamna un pacat?
Dar manelele care nu exprima decat femei, bani, avere si dusmani? Aici nu mai e tenta draceasca?

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

De manele nici nu vb, aia nu-i muzica, e aiureala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Aici iti dau dreptate.

| Lagorúthon a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Tu ai trait in pesteri? A stai, voi astia cu religia aveti mari probleme.

| drutzix a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

E foarte interesant cum tu stii ce ii place sau nu lui Dumnezeu.
Ai vorbit tu cu el si ti-a spus ca nu e fan black metal?

| mODIN a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Dupa logica ta emisiunile de gatit sunt satanice? Nu-ti baga nimic legat de Dumnezeu in cap.Lafel si sportul, este cumva satanic?

| Nicol2424 a răspuns:

Nu cred... De cand sa asculti muzica care nu e cantata n biserica e un pacat?

| Mihaela_Delia_1998 a răspuns:

Lol..cum sa fie pacat? mie sincer nu imi pasa ce si cui ii place atata timp cat mie imi place..cica "muzica cu tenta satanica"..asa si?raised eyebrows..in primul rand nu toate sunt asa..si oricum ar fi tot ai mai multe lucruri de invatat decat din restul genurilor in care se vorbeste mult despre sex, bani,"vh@l0@r3"