PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Care erau cele 7 arte in antichitate?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

In ziua de azi ma gandesc la "Cele 7 Minuni ale Lumii", de unde cele "7arte" - fiind constructii - considerate "Minuni"; ca un exemplu, este : "Zidurile Babilonului' in loc de "Farul din Alexandria", aceasta(constructie) este atributia poetului si istoricului Antipater din Sidon doar ca, in Evul Mediu privind "Cele 7 Minuni ale Lumii" este stabilita de catre, marele arhitect olandez Maerten van Heemskerck.
Iar conform intrebari, "Artele" au o evoluat in timp, fiind desemnate ca atare diferit, in functie de interesele societatii; ex. - in antichitate,"Artele" erau considerate urmatoarele :
1. Poezia epica
2. Istoria
3. Poezia lirica
4. Muzica
5. Tragedia
6. Arta scrisului si pantomima
7. Dansul
8. Comedia
9. Astronomia
In alt exemplu, sursele sunt diverse - "Cele sapte arte liberale(anul 730)", erau :
1. Gramatica
2. Dialectica
3. Retorica
4. Aritmetica
5. Muzica
6. Geometria
7. Astronomia
Un alt exemplu - "Cele sapte Arte Mari ale Republicii Venetiene", erau :
1. Producerea de tesaturi si Comertul
2. Schimburile monetare si Bancile
3. Producerea de obiecte din aur
4. Prelucratorii de Lâna
5. Pielarii si Blanarii
6. Judecatorii si Notarii
7. Medicii, Farmacistii, Barbierii, Negutatorii de culori, Pictorii
Hegel (filosof), stabilind urmatoarele (anul 1830) :
1. Arhitectura
2. Sculptura
3. Pictura
4. Muzica
5. Dansul
6. Poezia
~la care se adauga (anul 1911) şi - 7. Cinematografia
Iar astazi, in epoca actuala sunt considerate "Arte Fundamentale", ca :
1. Muzica
2. Literatura
3. Sculptura
4. Teatrul
5. Pictura
6. Fotografia
7. Cinematografia
Evolutia lor - are să continue in timp; cum s-au evoluat si pana astazi, in prezent!

5 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@JeSsYkA

Vad ca ai asistat la google, nu la orele de istorie. Efortul tau de compilare e meritoriu, dar cam nereusit, mai ales in prima parte, unde nu ai inteles deloc ce ai "decupat" de pe net, si nu ii ajuti nici pe ceilalti sa inteleaga. De fapt, lista aia cu cele 7 minuni ii e atribuita lui Antipater din Sidon, nu vreo anume cladire. Data viitoare ajuta-ne cu linkurile, ca sa descifram noi singuri ce ai vrut sa spui. Te ajut eu acum:

http://art-zone.ro/......rafii.html
http://raspunsuri.rol.ro/art/4578-86-7_arte.htm

Si ca sa nu avem discutii tampite si sa o mai "lungim", iti spun ca am terminat facultatea de istorie, am fost profesor de istorie si sunt doctorand in istorie.

PsihoSex
| PsihoSex explică:

Jessy, esti o forta! Multumesc frumos!

Policica. nu de cele 7 minuni era vorba.

| JeSa a răspuns:

PsihoSex, asa este,,, in generala si in liceu, in special - "Istoria românilor " - mi-a placut!, de unde,,, si-am asistat la unele, olimpiade.Numai o lungesc, numai bine!

| JeSa a răspuns:

HepHap - pai felicitarile mele!, si daca am fost la olimipiade, ca mi-a placut istoria, chiar nu inteleg care iti e problema?,,, nu are aface cu raspunsul ce l-am dat,,, ca pana la urma cu totii se duc pe google si se documenteaza, in cazul meu - ca mi-a facut placere sa aflu, si chiar sa deslusesc aceasta intrebare, ce tine de istorie.

| Ploaia a răspuns:

Piramida lui Keops

Gradinile Suspendate

Statuia lui Zeus

Templul lui Artemis

Colosul din Rodos

Farul din Alexandria

Mausoleul din Halicarnassus