| aNnOnNyyMoUs a întrebat:

Care este codul lui Leonardo Da Vinci la pictura sa Mona Lisa(ma rog cum se scrie)

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei se numara punctele coliniare asa am cititwinking

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Ai scris bine. :-/
Păi chiar zilele trecute m-am uitat la un documentar pe tema asta.
Dacă reaşezi literele din numele "Mona Lisa" iese "Mon Salai", care era porecla presupusul iubit bărbat al lui Leonardo. Dacă suprapui portretul lui Salai (numele lui adevărat Gian Giacomo Caprotti) şi cu cel al Mona Lisei vei observa că cele se aseamănă foarte mult (în zona bărbiei, a nasului, a frunţii, ş.a.m.d.).
Se mai adaugă şi literele şi cifrele găsite ulterior în tablou, toate acestea formează Codul lui Da Vinci.
http://www.newser.com/......xpert.html
http://www.descopera.ro/......i-da-vinci
În sec. XVI-lea sodomia şi relaţiile homosexuale erau interzise prin lege şi pedepsite cu moartea de aceea Leonardo nu-şi putea face publice relaţiile cu bărbaţii, inclusiv cea cu ucenicul său mai tânăr, Salai.
De aceea, probabil din dragoste şi pentru a se proteja i-a făcut un portret criptic.