| anonim_4396 a întrebat:

Care este poetul vostru preferat si de ce?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Poet preferat... IOSIF VULCAN, nasul "onomastic" al lui Eminescu. De ce? Iosif Vulcan este intemeietorul revistei FAMILIA, care inca traieste din 1865 incoace, el fiind un "manager cultural" care a stiut sa "culeaga" talentele si a intuit pe cei care urmau sa fie mari poeti: Eminovici, de exemplu. Poeziile sale sunt sarcastice, satirice, si chiar de dragoste si admiratie pentru natura. Obiectivele sale erau: iubirea, familia, statul si educatia. Iti scriu o parte din o poezie:
Stiu ca nu prea se cuvine ca sa rad de cineva
Totusi cateodata-i bine ca sa-ncepi a satira.
Caci aici la noi in tara, prea multi oameni mai gasim,
Vrednici de satira-amara, vrednici sa-i batjocorim.
Si cat timp eu voi trai, ii voi tot batjocori...
Unii striga-n gura mare, tot de patrie vorbesc,
Pentru-a patriei salvare, multe planuri mai croiesc,
Insa daca cateodata, ii provoci a condona,
Pentru patria amata, nu-ti mai dau nicio para
Altii care stiu prea bine cum ca e misiunea lor
Ca sa faca numai bine cu sarmanul nost` popor.
Insa dansii miseleste ii trag painea de mancat
Iar poporul patimeste, blastamandu-i ne-ncetat,
Pana cand eu voi trai, ii voi tot batjocori...
Multi ar trebui sa creasca si sa-nvete-acest popor,
Dumnezeu sa ne fereasca de invatatura lor,
Caci in loc de fapte bune si exemple de moral
Din prea sfanta religiune, ei ne-arata tot scandal!

Iosif Vulcan

18 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Poetul meu preferat thinking ...cred ca ramane pana la urma tot marele nostru roman poet Eminescu.fiindca are atatea poezii frumoase de dragoste :X:X.insa eu raman tot la proza.nu prea-mi plac poeziile...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pablo Neruda....citeste si vei vedea de ce.

Bula
| Bula a răspuns:

William Shakespeare.
Mai trebuie sa spun si de ce? happy

| andreutz a răspuns:

Edgar Allan Poe...nu prea imi plac poeziile in general, dar el are ceva aparte...doar Corbul mi-a placut ff mult, restul nu mi se par cine stie ce...

Janina
| Janina a răspuns:

George bacovia

| Elena0210 a răspuns:

Eminescu pentru ca are un talent aparte...are o anumita legatura cu natura si prezinta iubirea in diferite moduri; sper exemplu femeia o prezinte ca o printesa, un inger esc. In multe din poeziile lui ma regasesc.

| galileo a răspuns:

Ceau. Poetul meu preferat este Mihai Eminescu deoarece imi place muzicalitatea versurilor sale, romantismul sau. De asemenea imi place foarte mult la Mihai Eminescu ca se inspira din natura, istorie, folclor. Este ultimul romantic de talie europeana. Luceafarul este poezia care incunueaza opera sa. Spunea un critic literar "Daca ar fi sterse toate operele lui Eminescu si ar ramane doar Luceafarul, ar fi indeajuns sa ne dam seama de calitatea operei sale". Descopera-l pe Eminescu si vei vedea pasiunea sa pentru poezie. Ceauhappy

| DenissaDeea a răspuns:

Mihai Eminescu/imi place poeziile/amintirile lui.

| Selena a răspuns:

Ion Minulescu

| dulcika a răspuns:

mihai eminescu

| dulcika a răspuns:

Mihai eminescu ...nu krd ca trebuie sa mai spun si de ce

| Paula a răspuns:

Un poet preferat? EMinescu laughing un curvar si jumatate laughing altii toti or fost alcoolici, ce sa mai zic de chinu nostru la scoala... urasc poeziile :-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu prea imi plac poeziile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eminescu. A dus poezia romaneasca la maximul posibil. Cea mai bine elaborata poezie din literatura romana este Glossa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poetul meu preferat este Lucefarul literaturii romane, Mihai Eminescu.De ce? Eminescu, cred eu ca nu e doar poetul ce scria despre natura, dragoste, mama, Patrie, ci insasi temelia noastra.Cuprinde tot universul prin poeziile sale, nu ne lasa fara lacrima si fara simtamint. Cele citite, ma lasa sa simt aceea ce simtea si poetul, indurarea, dezmagirea, tristetea si iubirea ce o purta in suflet. Da, poate chiar si nu expun corect, dar e ceea ce simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poetul meu preferat este eeeeeeeeeeeeemmmmmmmmmmmmiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnneeeeeeeeeeesscccccccccccccccuuuuuuuuuuuuuuuu

| Georgescu_Elias_Catalin_1998 a răspuns:

Mihai Eminescu era nebun bai frate