| alex_9231 a întrebat:

Care stiti sa argumentati menirea artistului:rolul artistului este de a arata lumii calea spre armonie care efericire si pace.

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Nu, artistul nu arata calea; el da expresie artistica unor trairi, ganduri, emotii, intrebari ale tuturor. El este creator de noi universuri in care au acces toti cititorii sau spectatorii reusind astfel sa se autocunoasca, sa se imbogateasca afectiv si sa traiasca momente de purificare, inaltare morala numite de greci "catharsis".