| Biscuiti a întrebat:

Care sunt cele patru parti a operei literale "Amintiri din copilarie" de I.Creanga?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| co$tY a răspuns:

Ion Creangă s-a născut la Humuleşti, judeţul Neamţ, într-o familie de ţărani –Ştefan al Petrii Ciubotariul şi Smaranda Creangă. A urmat şcoala primară la Humuleşti, Broşteni – ¨în creierii munţilor ¨şi Târgu Nemţ, apoi Şcoala de Catiheţi din Fălticeni, Seminarul Teologic şi Şcoala Normală Trei Ierarhi la Iaşi. A fost diacon şi apoi învăţător.