| Bianca1997 a întrebat:

"Cartea Oltului" de Geo Bogza este poezie? Unde o pot gasi sa o citesc? Sau dac nu este poezie vreau o idee cu ce se intampla.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e text in proza narat.
Povesteste din toata istoria Oltului de cand a aparut(a raului).
Se folosesc figuri de stil.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este poezie, este proza. O sumara prezentare gasesti aici: http://www.autorii.com/......bogza.php. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Este o mare descriere in proza. Cu un simplu search pe Google, ai fi putut sa afli macar ce e. Nu de alta, dar macar sa nu te faci de ras.

| DedexBoom a răspuns:

Nu e poezie e o carte intreaga am citit-o si se gaseste la biblioteca laughing!
atat papabig grin

| Vlad_Costy_1997 a răspuns:

Si eu vreau poezia sa scot figuri de stil