| anonim_4396 a întrebat:

Ce a patit Titanicul si ce a fost?

20 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

PS: Un vapor colosal ce s-a scufundat in anul 1912 in oceanul Pacific datorita izbirii cu un iceberg...Inca nu se cunosc motivele scufundarii ( se presupune ca acest dezastru marin putea fi evitat... dar cei ce se fac vinovati sunt in nr atat de maree...pana si fierarii care au facut acele niturii( un fel de suruburi cu care s-au insurubat partile componente)au folosit mai putina ~sgura~ (chiar nu`mi dau seama in momentul asta cum se numeste aceea substanta~. dar las-o asa.sgura...pana si cel ce trebuia sa receptioneze mesajele in caz de SOS, care se afla la mai putin de 10km de ei...cu vaporul si barcile de salvare, .asculta muzica si dupa aceea s-a culcat, pe cand acei oameni mureau pe capete straight face! off si insusi inginerul ce a proiectat vaporul spunea cu in zambet ironic "Nici macar Dumnezeu Insasi nu va putea scufunda vaporul asta".si uite ca s-a scufundat.si am spus fraza asta ca o concluzie care trebuie luata in seama.nu-l mai neglijati pe Dumnezeu fiindca EL este acolo, undeva si stie!

daniela
| daniela a răspuns:

Pacat ca IoIita a fost pe faza... iar eu ieri nu am intrat pe site... tot ce a scris ea stiam si eu...:C nu ma mai joc :C

lolita
| lolita a răspuns:

A fost un mare pachebot care s-a ciocnit cu un aisberg şi s-a scufundat în 1912. Al doilea din trio-ul de „super-nave" (alături de RMS Olympic şi HMHS Britannic) concepute pentru a oferi fiecare câte o cursă săptămânală şi pentru a domina afacerea transatlantică dintre Southampton şi New York în interesul companiei White Star Line. Construit la şantierele Harland and Wolff din Belfast, Titanic a fost cel mai mare vas din lume până la momentul scufundării sale. În timpul călătoriei inaugurale (Southampton, Anglia, apoi Cherbourg, Franţa, Queenstown, Irlanda cu destinaţia New York), s-a ciocnit cu un aisberg la 11:40 PM, în ziua de duminică, 14 aprilie 1912. Vasul s-a scufundat în două ore şi jumătate, după ce s-a rupt în două la ora 2:20 AM (15 aprilie 1912).
Titanic a fost construit la şantierele Harland and Wolff din Belfast şi a fost conceput pentru a putea concura cu navele companiei rivale (Cunard), Lusitania şi Mauretania, cunoscute ca fiind cele mai rapide de pe Oceanul Atlantic. Titanic, împreună cu Olympic şi Britannic (denumită iniţial Gigantic) trebuiau să fie cele mai mari şi luxoase nave construite vreodată. Titanic a fost proiectat de directorul şantierului naval, Lord Pirrie, şeful departamentului de proiecte al şantierului, Thomas Andrews, şi managerul general, Alexander Carlisle. Construcţia Titanicului a început la data de 31 martie 1909. Nava a fost lansată doi ani şi două luni mai târziu, pe data de 31 mai 1911. Echiparea navei a fost terminată pe data de 31 martie a anului următor.

Titanic avea 269, 1 de metri lungime şi 28 de metri lăţime. Tonajul vasului era de 46.328 de tone şi o înălţime de la nivelul de plutire până la puntea principală de 18 metri. Putea atinge o viteză maximă de 41 de km/h. Doar trei din cele patru coşuri ale sale de 19 metri înălţime erau funcţionale, al patrulea fiind folosit pentru ventilaţie. Titanicul putea să transporte un total maxim de 3547 de pasageri plus echipaj.

Titanicul era considerat apogeul siguranţei pe o navă în caz de accident. A fost numit practic „de nescufundat" de către proiectanţi. Nava era împărţită în şaisprezece compartimente impermeabile despărţite prin uşi etanşe. Era proiectat să stea la suprafaţă cu patru astfel de încăperi inundate. Dacă se umpleau cu apă mai multe de patru compartimente, vasul se scufunda.In anul 1912 in data de 14 aprilie ora 11:40 motoarele renumitului vas pornesc spre New York fară a fi ajutat de remorchere.

Lux neegalat
La vremea lui, Titanicul era de neegalat în lux. Oferea o piscină, sală de gimnastică şi sport, băi turceşti, o bibliotecă şi un teren de "squash".[1] Camerele de zi de la clasa întâi erau placate cu lemn scump, mobilă şi alte decoraţiuni elegante. În plus, cafeneaua pariziană oferea o bucătărie foarte agreabilă pentru pasagerii clasei întâi. Condiţiile de la clasele a II-a şi a III-a erau mai bune decât pe alte nave ale vremii. Titanicul avea patru ascensoare pentru pasagerii de la clasa întâi.

| selef a răspuns:

Pe scrt o barca s-a scufundat.

| wendy a răspuns:

Glumesti, nu? dar de google search ai auzit?

| ancasobo a răspuns:

Titanicul a fost un vas de croaziera care s-a lovit de un aisberg (vezi DOOM 2) si s-a scufundat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand filmul;) TITANIC (1997)
Vei afla tot ce te intereseaza si va fi si o experienta placuta.
Informatii utile:
http://ro.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titanicul sa scufundat pe 15 aprilie 1912 si a fost cel mai vare vas naval din lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un vas mare care s-a lovit de un aiceberg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a scufundat de catre un ghetar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un vas

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A FOST LOVIT DE UN EISBERG

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa scufundat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titanic a fost cel mai mare vas al tuturor timpurilor, acesta era supranumit...vasul indestructibil... pana cand itro seara cand acesta s-a lovit de un iceberg iar totul parea ca se pierde in ocean deoarece catastrofa tuturor timpurilor sa petrecut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titanicul sa ciocnit de un aizberg si s-a scufundat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titanicul a fost un vapor si s-a scufundat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmmm imi pare rau condoleante

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titanic a fost cel mai mare vapor din lume pe atunci si din pacate s-a lovit de un ice-berg chiar cand rose si jack se sarutau! logic cine nu mai stie asta e un mare ratat!laughinglaughing

| Gabriella_Ana_1990 a răspuns:

Uite aici ai totul
http://www.youtube.com/watch?
feature=endscreen&NR=1&v=Aa_Yontkr5I
sper ca te-am ajutat:):D

| Anyway a răspuns:

RMS Titanic a fost cel mai mare pachebot din lume cand a plecat spre Southampton, Anglia cu destinatia New York, pe 10 aprilie 1912. In urma ciocnirii cu un iceberg (la trei zile de la plecare, la ora 23:40 in data de 14 aprilie 1912) si-au pierdut viata 1514 de persoane din 2224. Pe acel vas s-au cunoscut pentru prima data Jack Dawson si Rose DeWitt Bukater. Vaporul nu mai avea suficiente barci de salvare iar cei doi indragostiti (Jack & Rose) au gasit o usa mare de lemn pe care se putea pune doar o persoana. Temperatura apei fiind foarte scazuta (nu puteau rezista mai mult de o ora) Jack s-a sacrificat pentru iubita lui, a urcat-o pe usa si a murit pazind-o. Rose a adormit iar o barca de salvare s-a intors dupa posibilii supravietuitori. Toti cei din apa inghetasera, doar ea a reusit sa ajunga la un fluier atragandu-le atentie celor din barca.
Producatorii filmulului "Titanic" vor lansa in vara anului 2013 inca o parte numita "Titanic II - Jack is back..." in care tanarul Jack este readus la viata intr-un laborator de experimente. Acesta din urma o va cauta pe Rose. happy