| Alexandrina_1467 a întrebat:

Ce carti am citit?
ce carte va placut cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| ĐoarUnPunctuleţ a răspuns:

Am citit multe, dar am 2 carti preferatefrustrateda rascruce de vanturi[de Emily Bronte] si Singur pe lume [de Hector Malot]big grin

10 răspunsuri:
| SugarAndSpice a răspuns:

In general eu citesc carti fantasy mai cunoscute(Harry Potter si Twilight), dar si mai puin cunoscute precum Atherton(are trei volume, fiind bogate in aventuri si mistere). De asemenea poti opta pentru seria Familia Puhoi( este oarecum asemanatoare cu familia Addams). Daca preferi insa clasicele, sa stii ca eu m-am apucat de Ciresarii (aventru palpitanta a sapte tinere). De asemenea exista si La Medeleni, Mara, Intoarcerea din Rai, Idiotul e.t.c. Te poti uita si pe net la niste explicatii ale acestor carti, dar nu rezumate pentru ca te vor face sa te plictisesti de carti (daca la vei citi)

| AvalohAlyn a răspuns:

Am citit recent Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes si Enigma Otiliei de George Calinescu.Mi-a placut foarte mult Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes,e superba, extraordinara, cu o poveste frumoasa si un sfarsit putin mai trist.Mie unul mi-a placut cel mai mult.

| perfusion a răspuns:

Pai nu am citit foarte multe, dar m'a impresionat foarte mult Winnetou de Karl May!

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

MI-a placut Colt-Alb de Jack LOndon, apoi este urmat de seria Amurg de Stephanie Meyer si apoi Harry Potter.

| M' a răspuns:

Suflete pereche – Cecelia Ahern e suuperlove struck
Invitaţie la vals – Mihail Drumeş
Scrisoare de dragoste-Mihail Drumeș
P.S.Te iubesc-Cecelia Ahern

| Nastia a răspuns:

Mi-au plăcut aşa:Crima şi pedeapsă-Dostoieski.
Eseu despre orbire-Saramago.
Femeia nisipurilor-Kobo Abe
Alchimistul-Paulo Coelho.
Maestrul si margareta-Bulgakov.

| Dyp a răspuns:

Tunele 1,2, 3,4 (Williams & Gordon), Invitatie la vals de Mihail Drumes sau seria de carti a lui John Soul(pentru cei cu inima tare) Umbra, Creatura, Protectorul happybig grin

| NinelGuevara a răspuns:

Invitatie al vals de mihail drumes:X
maitrey de mircea eliade
si seria harry potter.

April
| April a răspuns:

Una dintre cele mai incantatoare si poetice carti pe care le-am citit este "Ultima licorna "de Peter Beagle.

| buybooks a răspuns:

In functie de varsta, am trecut prin multe genuri.
In SF/Fantasy recomand:
Seria Tunele
http://www.buybooks.ro/tunele-3vol.html
Stapanul inelelor
http://www.buybooks.ro/trilogia-stapanul-inelelor.html
Seria Ender (Orson Scott Card)
http://www.buybooks.ro/jocul-lui-ender.html

In literatura "grea", recomand:
Orice a scris Dostoievski
http://www.buybooks.ro/dostoievskifm.cgi
Orice carte de aici (categoria Capodopere):
http://www.buybooks.ro/beletristica-referinte.htm

Mult succes