| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre Nichita Stanescu? Este sau nu mai bun decat Eminescu?

Răspuns Câştigător
| YayuK a răspuns:

Depinde la ce te referi. Mie una nu imi place Nichita Stanescu. Este un poet greoi de inteles. Eminescu e simplu de discutat. La Nichita pana sa iti dai seama de tema tratata intr-o poezie iti mananci viata

12 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Ma bucur ca elevul meu a postat aceasta intrebare. Acum eu ca si parte implicata direct in fenomenul literar (scriitor, poet, scenarist) ma vad nevoit sa formulez aici o opinie pertinenta si sa fac putina lumina. Eminescu a fost alaturi de Paunescu cel mai mare VERSIFICATOR al literaturii noastre. Un poet de geniu dar nu tocmai versatil, ancorat in prea putine teme, usor pueril. Pot spune ca Eminescu este poetul tinerilor dar genul de poet ale carui limite le descoperi daca ai legatura cu fenomenul literar. Stanescu pe de alta parte nu a fost niciodata un poet al maselor, ci un poet elitist. Am observat ca unii din voi (cu totii minori, tineri fara studii) l-ati declarat plictisitor. E de inteles, nu ma pot astepta de la niste minti inca neslefuite sa inteleaga pe deplin geniul pur a lui Stanescu (care este de exemplu peste ocean MULT mai cunoscut decat Eminescu). Daca ne raportam la poeziile clasice (cu rima) desigur ca Stanescu e mult sub Eminescu mai ales ca acestea nu erau specialitatea lui. Daca ne raportam insa strict la opera consacrata a celor doi, as acorda un + pentru Stanescu. Cititi Poem sau Haiku de Stanescu si veti intelege (''Intunecand intunericul/ ia portile luminii'' -poate cele mai frumoase versuri din istoria poeziei romanesti). Il consider pe Stanescu un Cioran liric, un elitist clasic pana la urma, autorul unei opere care iti provoaca un orgasm mental daca reusesti sa o digeri.

| anonim_4396 explică (pentru TheAce):

Asa deci, va rezolvat mentorul meu pe toti acesti indivizi, care nu stiti nimic decat,, Catelus cu parul cret,,. Haideti sa lasam balta subiectul, si nu va mai stoarceti voi mintea voastra de persoane inculte cu geniul lui Nichita Stanescu. Sa lasam persoanele inteligente sa se ocupe cu critica, si noi sa ne vedem de treburile noastre.Pentru cei de sus in afara de,, Theace,, scrieti si voi macar o poezie si mai vorbim apoi.

| Holocaust a răspuns:

Nu este.

| Dumnezău a răspuns:

Sa fiu sincer, va cam iau in **** ambii poeti de ghena. Poezia scrisa de astia doi ar trebui interzisa.La fel si aia a simbolistilor, mai ales a lui Bacovia.Pentru ca reprezinta vome culturale si hipstereli. Eminescu a facut numai alegeri gresite, el daca nu scria poeziile alea de căcat, despre cat de mult voia el sa-si bage batul intr-una la care ravnea cu ardoare, poate ajungea bun, nu un virgin frustrat.La fel si Nichita Stanescu, e chiar mai demn de dispret decat Eminescu; tot un frustrat amorezat si el. Poezii scriau de Musset, Rimbaud, Baudelaire, T. S. Eliott, Blaga, nu pacalicii astia doi. Daca m-as pune sa scriu poezii, cred ca le-as face cel putin la nivelul lui Eminescu.

| foxsilver a răspuns:

Valoarea perena a operelor si implicit a autorilor lor, este acordata de istorie. Timpul isi spune cuvantul intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca geniul lui nichita stanescu este de neîntrecut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cititi o poezie, care va starneste mai multe întrebari:a lui Stanescu, sau a lui Eminescu. Si pana la urma mai multe carti a scris Stanescu, pe cand Eminescu daca n era Titu Maiorescu nu ajungea nimic(e adevarat ca este un poet bun, dar sa nu exageram)

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Când citesc ceva de Stănescu, pur şi simplu mă plictisesc.De exemplu "Tinerii", pe care probabil o ştii mi se pare chiar retardată:
"Se sărută, ah, se sărută, se sărută
tinerii pe străzi, în bistrouri, pe parapete
Se sărută, ah, se sărută printre maşinile-n goană,
în staţiile de metrou, în cinematografe"
Tot ce pot să zic e: "şi ce dacă?"straight faceMai degrabă aş citi ceva de Cărtărescu. Măcar la alea râd.Nu-mi pasă care a scris mai multe.Nici Eminescu nu-i mare fenomen, dar are poezii mult mai...complexe.N-am întâlnit pe nimeni căruia să-i placă Stănescu până acum.De ce crezi că e un geniu "de neîntrecut"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand am citit parerile unor critici, in al 2 rand Eminescu nu ar mai fi citit daca ar fi scos din cartile de romana, in al 3 rand daca nu ar fi scris Luceafarul, o poezie care e inspirata din doua povesti, si nici macar n-a precizat asta, nu ar mai fi auzit nimeni de Eminescu... Nu zic ca Stanescu e ooau cel mai tare, dar are un stil aparte inteles doar de oamenii destepti, e adevarat ca Eminescu e poet national dar sunt convins ca daca ar ficitit o poezie de Stanescu ramanea blocat... daca vrei sa mai vorbim,, danutfeonix,, este adresa mea de mess

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa zic id de mess

| Fluturas2000 a răspuns:

Iti bati joc de mine? Mihai Eminescu este unul dintre cei mai mari si mai cunoscuti poeti din lume.Are o gramada de poezii melancolice, vesele.pt copii, a scris o gramada decarti, a scris chiar si cea mai lunga si frumoasa poezie numita ''Luceafarul'' si tu il compari cu Nichita Stanescu?

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Fluturas2000):

Ahahah, nu crezi că ai cam exagerat? "Din lume"-glumeşti nu?
Du-te tu într-o ţară străină şi rosteşte-i numele unui om cu o cultură nu tocmai precară, şi aşteaptă răspuns. E unul dintre cei mai mari din România, asta e sigur, dar din lume, not really.