| DianaDiii1761b a întrebat:

Ce culori se amesteca si se obtine alta culoare? Va rog, eu fac pictura si am abia 9 ani si trebuie sa stiu asta. Pls raspuns!

Răspuns Câştigător
| nellyneliana a răspuns:

Culorile primare se amesteca :
rosu + galben = portocaliu
rosu + albastru = violet
albastru + galben = verde

15 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Culorile primare rosu galben albastru culorile secundare oranj violet verde culorile secundare ies din combinarea culorilor primare verde=albastru+galben oranj=rosu+galben violet=albastru+rosu

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns:

Incearca incearca sa amesteci rosu cu verde(pune mai mult verde) vei obtine un cafeniu care bate in verde apai adauga putin albs si niste galben apoi pune violet si albastru si un pic de negru

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns:

Incearca sa amesteci rosu cu verde(pune mai mult verde) vei obtine un cafeniu care bate in verde apoi adauga putin alb si niste galben apoi pune violet si albastru si un pic de negru

| HaiTaci a răspuns:

Pai, toate culorile.Amestecand orice culori, obtii altele. Uite, asta te va ajuta:http://www.studio-art.ro/modele_culoare_pictura.php.

| fanporsche a răspuns:

Daca faci pictura trebuia sa stii asta deja...
Exemple: Rosu+Galben=Portocaliu Rosu+Alb(non culoare)=Roz Galben+Verde=Albastru

Răspuns utilizator avertizat
| Allé_3818 a răspuns:

Pff...rosu cu galben=portocaliu.
Rosu cu alb=roz
Albastru cu alb=mov
Albastu cu verde= mov

| sebion92 a răspuns:

Rosu+albastru=violet(mov)
Rosu+galben=portocaliu(Orange)
Albastru+galben=verde
Acestea sunt combinatiile culorilor primare pentru a le obtine pe cele secundare.

Alte combinatii:
Portocaliu+ putin negru= maron
Albastru+alb=albastru deschis
Alb+putin rosu=roz

Daca combini o culoare primara si una secundara, vei obtine o culoare teratiara. Uite aici mai multe informatii http://rogvaiv123.blogspot.ro/2011/04/despre-culori.html.

Alte răspunsuri
| Dark_Robert_1996 a răspuns:

Galben cu albastru

Alte răspunsuri