| minel3823978 a întrebat:

Ce diferenta e intre polistirenul alb cu picatele negre si cel negru? Caramida porotherm 30 PENTRU EXTERIOR

Răspuns Câştigător
| ozulll a răspuns:

Colegu da si coeficienti? Nu. Nu are importanta culoarea. Vezi care are conductivitate termica mai mica; ala e mai bun. citesti pe palet asta. Pt caramida asta recomand polistiren expandat de 15 - mai mult decat ai nevoie(merge si de 10). Pt colegu...sa imi zica mie cand ia in calcul greutatea izolatiei? Daca a auzit sa taca. Daca a lucrat sa ma caute.

1 răspuns:
| ZeRoberto a răspuns:

Polistirenul negru are
-conductivitatea termica putin mai mica,
-izolarea termica, R, mai mare,
-performanta acustica cel putin dubla,
-pretul putin mai mare
decat polistirenul alb.Greutatea si tinuta la umiditate la fel.
in legatura cu caramida ce anume te-ar interesa?