| ana_9381 a întrebat:

Ce faci pentru a avea un par sanatos? la cate zile trebuie sa il speli. ce sampon este bun? cum faci sa aiba un miros placut?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Un par sanatos, stralucitor pe un scalp fara matreata nu este doar produsul unui sampon sau balsam potrivite.
Pe langa acestea, este necesara si hranirea corespunzatoare a organismului, unui om bolnav ii cade parul, nu are stralucire, etc. Asadar o alimentatie sanatoasa= si un par sanatos. Mineralele si vitaminele sunt foarte importante pentru par.
Matreata are multe cauze, apa cu clor de la robinet, de exemplu..., este o cauza.
Daca iti permiti spala-te pe cap cu apa de izvor, e mai buna decat apa de ploaie, pe care si eu, personal o mai strangeam uneori, dar acum nu mai da rezultate..., e prea poluata atmosfera si implicit apa.
De exemplu, mie imi este eficient Selegel/antimatreata de la farmacie, iar balsam folosesc Elseve Nutri-Gloss 200 ml si ma spal pe cap la 3 zile.
In cazul tau, trebuie sa incerci mai multe produse pentru a descoperi care ti se potriveste, nu este unul universal valabil, dupa cum vezi.
Pentru a-ti mirosi frumos, pulverizeaza-l cu parfumul cu care te dai pe corp, spala-l atunci cand ai stat in fum, evita sa stai prea multe zile cu produse de styling in par, il imbacsesc.

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Depinde ce tip de par ai. Eu am avut probleme cu matreata mereu si am incercat multe- de la zeama si sampon de urzica, la head&shoulders si sampoane recomandate de dermatolog. Nu am reusit sa scap de coji si mancarime pana am descoperit Clear Oil Control. De atunci numai din asta folosesc si ma spal de 2 ori pe saptamana, nu mai am matreata. Miros placut-poti sa te clatesti cu ceai de lavanda sau musetel. In rest, sampoanele, cu cat miros mai interesant, cu atat mai multe chimicale au. Fiecare scalp reactioneaza diferit. incearca mai multe marci si vezi cu care te potrivesti tu.

| miriam a răspuns:

Parul se spala la 7-10 zile, samponul si-l alege fiecare in urma folosirii pentru a vedea ce efect are asupra tipului tau de par nu se poate generaliza; in ceea ce priveste mirosul poti folosi un spray special pentru par care ii va da un miros placut.Pt a fii sanatos incearca sa-l usuci cat mai natural si sa nu fie supus f mult feonului sau placii de intins.

| larapopa a răspuns:

Pentru a avea un par sanatos, des, stralucitor, foloseste urmatoarea measca :odata la doua saptamani (sau daca poti si saptamanal, o perioada ) la 200 ml bere se pune 3 lingurite de miere, se amesteca bine, se intinde pe tot parul uscat se sta de la 15 min la 30 min, se clateste bine, fara al mai spala cu sampon.Se poate spala cu o zi inainte si a doua zi pui masca sau il speli in aceeasi zi, dar trebuie sa-l usuci inainte de a pune masca.
O alta masca foarte buna pentru par:ulei de recin, ulei de masline, ulei de susan, o fiola de vit F si vit A.Se amesteca toate, se pune masca pe par si poti sa stai cu ea de le jumatate de ora pana la o ora sau mai mult, nu strica. Te speli foarte bine cu sampon.
Foloseste sampon de urzica, iar pentru un miros frumos nu exagera cu parfumuri sau apa de colonie, pentru ca alcolul din aceste produse il usuca si il fac casant. Poti sa pui cateva picaturi de esenta de parfum (care este fara alcol)in samponul tau si parul iti va mirosii frumos. Eu asa fac cu samponul si chiar cu crema de corp, ii pun cateva picaturi de esanta uleioasa de parfum, o amestec bine, dupa care o folosesc dupa baie, si pielea mea miroase frumos

| ada a răspuns:

Un par normal cu tendinte de uscare se spala o data la 4 zile... Daca parul tau este mai gras atunci ar trebui sa il speli la 3 zile...In ceea ce priveste samponul nu as putea sa iti recomand unul...Nu stiu ce tip de par ai... Oricum ar trebui sa cauti in comert un sampon si un balsam indicate tipului tau de par(pentru par gras, uscat/degradat sau normal)...De asemenea ai putea folosi o data pe saptamana si masca pentru par din aceeasi gama cu samponul si balsamul sau pur si simplu una naturala, facuta de tine in casa...Si pentru ca parul tau sa aiba un miros placut, ai putea pulveriza in timp ce acesta este umed, proaspat spalat, putin parfum...Ai sa vezi ca mirosul parfumului tau, ramane mai mult peparul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sampon foarte bun este Panttene

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa alrg un sampon sanatos pe care ti-lrecomanda un doctor ca daca te iei dupa alti numai ca sa faca vanzare te umpli de matreaza, paduchi si asa mai departe.

| frumushyk2010 a răspuns:

Trebuie ingrijit mai ales spalat o data la 2-3 zile maxim 4-5happySampon.happy este bun garnierhappy de speli de mai multe ori si astepti putin sa intre samponul in par ma bukur ca ti-am fost de ajutor vn si pe la mine

| ana_8193 a răspuns:

Incearca samponul si balsamul potrivit parului tau din gama Elseve.Sunt foarte bune

| raluka120798 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa mergi la dermatolog si el iti recomanda samponul si de cateori trebuie sa te speli eu sincer folosesc balsam si sampon de la JOICIO 2 ori pe saptamana este suficent! si este bine sa folosesti un prosop pentru a te usca la par si dupa aceea eventual poti sa te uscuci si cu feonul un pic! pupici... poate am fost de ajutor!laughing