| Zgardan_Mihaela_1990 a întrebat:

Ce fel de cîntec a luat naștere din simbioza poeziei populare

Răspuns Câştigător
| emignon a răspuns:

Folk, derivă din folclor. Am compus și eu folk la viața mea, încă din școală, am primit un 10 pentru melodie, compus+cîntat în fața clasei, dar de publicat nu m-au publicat niciodată! Cinste lor!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce „folk"?
Poezia populară e de cînd vorbirea noastră românească ( și a oricărei alte țări), iar cîntecul poate chiar și mai vechi decît poezia.
Acum 4-5-600 de ani în urmă nu exista"folk".
Și apoi, ce înseamnă această expresie „simbioza poeziei populare"?
A se vedea DEX, cuvîntul „simbioză".
Dacă vreți, o formă de simbioză pe teritoriul folclorului este „sincretismul", o formă, mai degrabă arhaică, a conviețuiri dansului cu muzica și poezia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folk, derivă din folclor.

| vrml076321 a răspuns:

Cântece de leagăn, balade, cântece haiducești, cântece patriotice, de dor, de dragoste, de joc, cântări religioase...

| Tatiana_Zaltur_1981 a răspuns:

Ce inseamna simbipza muzicii cu liretatura culta