| PaisonPink a întrebat:

Ce imi puteti spune despre culesul merelor?! Si imi dati si niste expresii mai deosebite? Plsss!sad

Răspuns Câştigător
| ione840524 a răspuns:

Este o activitate tipic tomnatica si pot spune ca, cel putin pentru mine reprezinta un moment atat de frumos, de suav, de lipsit de griji, de relaxant...in gradina sau livada cu meri, la tara la bunici, ma simt iar copil, cand, cocotata pe scara, alaturi de fratele si surorile mele, alaturi de intreaga familie, culegem cu grija fructele dulci-acrisoare, galbioare ca un puf de gutuie, rosii ca flacara sperantei, indiferent de tipul lor, si le asezam cu grija in ladite pentru a ne rasfata cu aroma lor unica, iarna, la gura sobei, privind fulgii mari de nea pe fereastra.

Culesul merelor ce atarna pe crengute ca niste cercelusi, privite de la oarecare distanta, aroma pe care o simti cand patrunzi in mijlocul lor, in gradina, intr-o zi autentica de toamna, cu razele soarelui care te imbie la visare...ai putea sa ramai asa ore in sir, sa evadezi din cotidian, sa te bucuri efectiv ca existi in clipa aceea in locul acela minunat...in gradina cu meri, toamna, la bunici la tara, cu cei dragi aproape...

Asta e o mica parte din ceea ce-mi trezeste mie activitatea asta minunata:culesul merelor si ma gandesc ca nu sunt singura careia imaginatia isi da frau liber numai pronuntand aceste doua cuvinte.

5 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Culesul merelor? Expresii? Pai le iei frumos din pom, si le mananci pe loc sau ulterior. Expresii nu stiu niciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie-mi plac si merele si perele laughing tongue

| Gregory a răspuns:

Buna!
- ca si proces tehnologic, culesul lor incepe la 15-20 septembrie (perioada optima);
- maturitatea merelor se determina printr-un set complex de evaluari, principalele fiind culoarea, fermitatea si continutul de amidon;
- se culeg in niste traiste speciale din prelata sau in galeti cu fund moale din acelasi material, apoi, se desarta cu cea mai mare atentie in containere sau lazi, pentru a preveni lezarea;
- procesul de presortare si calibrare in livada se infaptuieste in containere sau lazi si sunt ambalate numai merele care nu sunt viermanoase sau nu atesta defecte;
- odata cu transportarea merelor ambalate la depozit, se trece imediat la preracirea lor fortata intr-o camera frigorifica specializata;
- pentru eficientizarea procesului de intrare cat mai rapida in regimul de pastrare, zilnic in camere se inmagazineaza o cantitate de produs (prealabil racit), care nu depaseste 20% din capacitatea maxima a camerei, adica in camere se inmagazineaza zilnic nu mai mult de 50 tone mere;
- pentru pastrarea greutatii medie a merelor intacta, dar si in forma sa initiala, in camerele respective se stabileste o umiditate sporita pe toata perioada depozitarii: cca. 95%;
- un fapt nu mai putin important, ca umiditate, revine si circulatiei intense a aerului, din incinta, sub actiunea ventilatoarelor evaporatoarelor sau a altora echipamente instalate suplimentar. Aceasta optiune este importanta prin faptul ca se amesteca, in mod uniform, straturile inferioare (unde de obicei este mai mare concentratia dioxidului de carbon provenit din respiratia fructelor) cu straturile superioare, astfel impiedicandu-se transformarea fructozei in alcool;
- in camere pe tot parcursul perioadei de pastrare se mentine, in mod constant, o temperatura optima, care pentru merele de diverse sorturi este de +1°C- +2°C, nepermitandu-se fluctuatiile de mai mult de 1°C, fapt care la fel stimuleaza respiratia fructelor, si deci eliberarea excesiva de dioxid de carbon, care depasind pragul de 3%, cauzeaza alterarea masiva a merelor din straturile de jos;
- prin utilizarea sistemului de atmosfera controlata CA/ULO, continutul oxigenului se mentine in intervalul 1 - 2. 5%, iar cel al dioxidului de carbon - 0. 5 - 1. 5%;
- inainte de comercializare se infaptuieste sortarea finala a merelor, si ambalarea lor, in ambalajul convenit anterior cu cumparatorul.
Ca si expresii, le cunosc decat pe acestea:
- "de florile marului" (fara rost, degeaba; fara un scop anumit);
- "a bate (sau a face, a lasa) mar (pe cineva)", adica a bate foarte tare (pe cineva);
- "a trai ca in flori de mar" (a fi fericit);
- "din afara mar frumos si-nauntru gaunos" (aparentele pot fi inselatoare).
Numai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena mea are pere, eu de obicei culeg pere mai mult decat mere laughing

| mami a răspuns:

in complectare la ce a scris cu atata pasiune Ione840524 imi aduc cu drag aminte de povestea fratzilor Grimm -Alba ca zapada
si o expresie mai deosebita - Un mar consumat pe zi alunga medicul din casa -