| ALeXsSaY a întrebat:

Ce inseamna FOTOGRAFIA ca arta pentru >voi? este cineva pasionat? big grin

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Uite aici ceva care nu suporta comentarii :
http://www.slideshare.net/mariane2/artdelaphotographie
da,fotografia este o arta!

| ALeXsSaY explică:

Da, asa ziceam si eu mai demult, dar sa stii ca nu aparatul face totul. este doar o unealta, asa cum pictorul are pensula. O fotografie reusita trebuie aleasa din mai multe fotografii faceute aceluias cadru, din pozitii diferite. oricum, este parerea ta, o respect pentru ca toti au dreptul la opinii proprii. happy

| ALeXsSaY explică:

Hmm, la pictura e adevarat, si la fotografie. daca ai un aparat de 25 de mil cu dslr, 15 megapixeli e de asteptat sa faci o poza mai buna, dar daca faci de ex un curs de fotografie o sa vezi ca ai nevoie de mult mai multe elemente pentru a face o poza (gen timpul de expunere). Dar mai intai de toate, ai nevoie de imaginatie, viziune in spatiu, pentru ca nu orice cadru constituie o fotografie reusita, sunt anumite standarde.big grin si ma rog, nu ma refeream la copiatori, ma refeream la o fotografie originala, care sa exprime ceva, care nu o poate face oricine, pentru mine pers, in asta consta arta de a fotografia: sentimentele transmise prin acel cadru. big grin luasem pictura ca exemplu pentru ca si acolo e tot un cadru, insa creeat de un artist, ai dreptate, la fotografie, natura e artistul.happy

| ALeXsSaY explică:

Wtf? ce e cu linkul ala, ca m-am speriat laughing da, ai dreptate, e greu sa iti schimbi parerea despre ceva find obisnuit sa il respingi. straight face acum am inteles de ce nu consideri fotografia o arta.dar cum am zis, toti au dreptul al pareri proprii insa iti multumesc pentru argumentare happy