| Veronica15 a întrebat:

Ce s-a dat anul acesta la testarea de liceului de arte "Carmen Sylva", domeniul arte plastice si decorative? (FUNDA)

Răspuns Câştigător
| tukina a răspuns:

Nu stiu ce s-a dat la respectivul liceu, insa eu am facut Liceul de Arte Plastice din Brasov si iti pot spune ce se da aici in general, asa, sa ai ceva orientativ: La noi se dau 2 probe; cea de desen (consta in redarea in creion a unui grup de obiecte- in general geometrice) si proba de culoare (ti se da o anumita tema, iar tu trebuie sa pictezi ceva reprezentativ. Spre exemplu, cand am dat eu examenul mi-a picat tema "gara", compozitie figurativa, adica o compozitie cu personaje umane. Ti se mai pot pune de asemenea conditii legate de culori- sa fie complementare, primare, sau de alt tip). Sper sa te ajute sa-ti faci o idee happy