| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa cumpar Idiotul sau Amintiri din casa mortilor? Argumentati va rog big grin

Răspuns Câştigător
| Necrophagist a răspuns:

@Ayra: o sa fie un must read dupa ceva maturizare
Cred ca Idiotul, poate cel mai bogat, intens si misterios personaj al lui.Are atata blandete incat „duce la disperare",Vrea binele celor din jur desi stie ca nu i se va raspunde cu la fel de multa caldura, este altruist si are un simt profund al vinovatiei dar niciodata nu reuseste sa se decida a actiona cu ceva, nu pentru ca nu ar putea ci din iubirea si multumirea cu voia divinitatii, din intelegerea ambitiilor desarte.

2 răspunsuri:
| Ralucutza a răspuns:

Ambele sunt carti care merita citite. "Idiotul" mi-a placut la nebunie, si cealalta impresioneaza prin viata protagonistului. Fa un efort si ia-le pe amandoua.

| Ayra a răspuns:

Eu as merge pe Amintiri din Casa Mortilor.

Este mai... abordabila in sensul ca te tine cu sufletul la gura si nu este plina de filosofia care este continuta de "Idiotul". E o lectura mai placuta si prin prisma faptului ca te tine cu sufletul la gura si descoperi lumea puscariasilor asa cum nu o stiai si nu ti-ai fi imaginat ca este.

E foarte mult accentuat psihologicul si descrierea, dar nu in acel sens plictisitor, ci e o descriere dinamica, care te face sa te simti in mijlocul actiunii. Eu personal nu am simtit asta la "Idiotul", care pana la urma m-a plictisit.