| Roxy1234 a întrebat:

Ce trebuie sa faci la festivalul Nijikon cu ce trebuie sa te imbraci si cand este anul asta?

Răspuns Câştigător
| Danny a răspuns:

Nijikon este o conventie a fanilor anime. Nu trebuie sa te imbraci intr-un mod special daca nu participi la niciun concurs. Costumatiile sunt pentru concursurile de Cosplay, in care interpretezi un personaj dintr-un serial.
Se tine in fiecare an la sfarsitul lunii octombrie, intre 20 si 29, depinde cand cade week-end-ul.
La festival in general, te plimbi, exista Aleea Artistilor, unde artisti din Romania isi expun lucrarile si le vand (merchandise in general - felicitari, brelocuri, desene, chiar live drawing si portrete), exista concursul de cosplay care este cel mai ravnit pe langa aleea artistilor, se difuzeaza diverse clipuri din seriale si in fine, mai multe concursuri.

In particular, nu trebuie sa faci nimic daca esti vizitator, doar sa te plimbi si sa te distrezi, cei de acolo sunt de obicei prietenosi si o sa ii vezi plimbandu-se cu pancarte pe care scrie : Free Hugs.

happy