| anonim_4396 a întrebat:

Ce urmareste in primul rand arta? Sa exprime emotii/ sentimente sau sa creeze frumusete?

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

În unele cazuri, ambele.
Însă, consider că arta exprimă mai întâi emoţii, gânduri şi sentimente.
Dacă luăm în considerare "Istoria Urâtului" de Umberto Eco, vom vedea acolo multe opere care sunt departe de "frumos", însă tot la rangul de artă sunt ridicate, de ce? Deoarece autorul lor a vrut să transmită ceva.
Şi desigur, mai e şi chestia cum că "frumosul" este relativ.

5 răspunsuri:
| FazzaNica a răspuns:

Arta este pentru diverse persoane destul de diferita. Pentru cel ce o creeaza este exprimarea sentimentelor si emotiilor, pentru cei ce o admira este un obiect frumos ce ceeaza frumusete, cred ca ti-am adus folos, iti urez Succese!

| FazzaNica a răspuns:

Arta este pentru diverse persoane destul de diferita. Pentru cel ce o creeaza este exprimarea sentimentelor si emotiilor,pentru cei ce o admira este un obiect frumos ce ceeaza frumusete, cred ca ti-am adus folos, iti urez Succese!

| Justlikeme11 a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea, prima varianta ar fi cea mai precisa. De ce? Pentru ca arta e exprimare... si apoi, ce intelegi tu prin frumusete? Nu toti oamenii percep termenul de "frumos" la fel ca tine...adica, poate tie ti se pare cel mai frumos lucru, insa altuia nu i-ar placea. Daca te uiti la sculpturi sau picturi, de exemplu. Ele difera ca tema: unele sunt peisaje, altele nuduri, altele portrete, altele sunt de neinteles happy. Nu au cum sa ti se para toate frumoase, nu?

| Ralucutzu98 a răspuns:

Ambele,in stilul ei propriu happy

| NelutuNel a răspuns:

De fapt, arta exprimă ideile, sentimentele și gândurile persoanei respective.Arta ne reprezintă.