Întrebare recomandată | denisFlafi a întrebat:

Ce ustensile sunt cele mai bune pentru a face caricaturi:3 Ce fel de markere sau creioane ma rog. astept raspunsurile. >Funditabig grin

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este chestie de" mână ", de cunoașterea Anatomiei artistice, de teoria desenului, șamd.

Dacă desenul este bine făcut poți utiliza tușuri, peniță, și pensulă.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Păi, după ce le-ai desenat în creion, le conturezi ori cu un liner negru, ori cu un pix cu gel negru, ori cu cerneală neagră, toate merg.
Apoi, ar ieşi superb dacă ai avea posibilitatea de a le colora cu markere Copic ( nişte markere alea nabii de scumpe însă care îşi merită toţi banii, vin într-o gamă largă de culori, sunt reîncărcabile, le poţi schimba vârfurile şi se pot amesteca foarte bine culorile, ca şi când ai folosi acuarele ), dar poţi şi să le pictezi cu acuarele sau tempera; ai grijă că dacă le conturezi cu cerneală se vor murdări culorile.
Le mai poţi colora şi cu creioane colorate sau creioane acuarelabile.

| DaftPunk a răspuns:

Daca ai talent, poti desena cu orice, chiar si cu carbunele de la baterie.

| denisFlafi explică (pentru DaftPunk):

Faza e ca am o prezentare. si sa nu le las asa doar in creion ca nu arata uimitor si ma gandeam poate pot sa le colorez. ceva ceva smug

| SuciuFlo a răspuns:

Daca tu crezi ca marcarele fac desenul imi pare rau de alegerea ta. Daca ai talent desenezi si cu cele mai ieftine si de proasta calitate de marcare...sau ce ai nevoie.

| ChemoshRDB a răspuns:

Orice. Acolo mana ta conteaza. Poti sa le faci si in tempera sau acrilice, sau orice altceva. Daca vrei incearca in pasteluri, da sunt cam scumpe.

| AnutaThaa a răspuns:

Coloreaza cu ce culori vrei tu si apoi evidentiaza detaliile cu o carioca neagra! poti sa folosesti acuarele simple, tempera, acrilice, etc.