| andeeutzyka a întrebat:

Ce v-a impresionat la poezia greierele de tudor argezi?

"A-nceput un greiere

Casa s-o cutreiere.

Şuieră

Şi flueră

Şi să dormi nu te mai lasă;

Parc-ar fi la el acasă.

Ducă-se în altă aia,

Că mi-a luat-o el odaia

Şi mă bate la ureche..."(v-am dat un fragment pentru a nu incurca poezia)

dau funda...

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Arghezi e unic in literatura romana nu numai prin faptul ca a dat valoare estetica elementelor urate ale vietii,ca a creat frumosul chip al unui "fatalau",ca florile cresc si din mucegai in poezia sa, dar a privit indeaproape, cu simpatie si chiar cu dragoste, fapturile mici de pe langa casa:ni-l amintim pe vestitul Zdreanta sau pe soricelul -talhar intrat in stup si pedepsit de catre locatarele acestuia.Personal sunt incantata de multe dintre poeziile argheziene, iar cea mentionata de tine tradeaza aceeasi simpatie despre care aminteam, de data asta pentru un greierus patruns-pe usa? pe fereastra?-in casa poetului.Acesta se razvrateste pe seama intrusului care-i tulbura lnistea, dar se si amuza ascultandu-i taraitoarea melodie; agasat de uniformitatea liniei melodice si-ar dori sa redevina stapan pe propria-i odaie...E o poezie jucausa, plina de umor si marturirind un real interes si curiozitate pentru "lumea celor care nu cuvanta."Numai bine.

| Laura a răspuns:

Nu m-a impresionat. În general îmi displace Arghezi.

| LiIiA a răspuns:

Pai :Autorul isi exprima in mod direct ideile si sentimentele prin indermediu figurilor de stil, imaginilor artistice cat si marcilor lexico-gramaticale (verbe si pronume de persoana a1)si dai exemple de figuri de stil si imagini artistice:X
DACA CREZI CA TEAM AJUTAT FUNDA PLZZ.love strucklove struck