| videoblog a întrebat:

Cine a scris "Scufita Rosie"? Caci am vazut o reclama si acolo era gresit. Detalii si aici - http://www.bagatare.ro/? p=1759

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

"Scufita rosie" este un basm, o poveste, culeasa din folclor. Atat Fratii Grimm cat si Charles Perrault au fost filologi, folcloristi. Charles a cules primul Scufita rosie, care si ea, la randul ei, a fost povestita probabil in zeci de variante. A facut o antologie de povesti. El e nascut mult mai devreme decat fratii Grimm. Acestia au preluat de la el, asa ca pentru istoria noastra romana, noi nu spunem Scufita rosie de Fratii Grimm, ci DUPA Fratii Grimm. E culeasahappy. Povesti spuse si respusehappyhappy

28 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Charles Perrault este autorul acestui basm.
Fratii Grimmm au facut si ei o adaptare a basmului.

| videoblog explică:

Stiu de la profesori de romana ca nu ei sunt autorii.

| kinkyk a răspuns:

Citeste aici poate te lamureste mai bine http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Red_Riding_Hood

| kinkyk a răspuns:

The earliest known printed version was known as Le Petit Chaperon Rouge and had its origins in 17th century French folklore. It was included in the collection Tales and Stories of the Past with Morals. Tales of Mother Goose (Histoires et contes du temps passé, avec des moralités. Contes de ma mère l'Oye), in 1697, by Charles Perrault. As the title implies, this version is both more sinister and more overtly moralized than the later ones. The redness of the hood, which has been given symbolic significance in many interpretations of the tale, was a detail introduced by Perrault. cititi mai pe larg aici http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Red_Riding_Hood nu mai sariti aiurea cu raspunsuri

| LittleZyzy a răspuns:

Fratii Grimm au scris Scufita Rosie.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Eu stiam ca Fratii Grimm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fals! Scufita Rosie este o povestire care apare si in opera FRATILOR GRIMM, cu un final fericit, si in opera lui PERRAULT, unde povestirea se incheie cu o morala, iar Scufita Rosie ramane mancata de lup ca pedeapsa pentru neascultare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DE CINE A FOST SCRISA,, SCUFITA ROSIE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede ca nu stiti romana laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Scufita rosie'' a fost scrisa de Charles Perrault sau Fratii Grimm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine o scirs Oare Scufita Rosie nu am gasit nicaieri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este interesant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris de fratii grimm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu ciune a scris scufita rosie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratii grimm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion cranga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No halo. eram manga intr-o sara si povesteam cu ciocoflenderii mei si le-am zas o poveste cu una imbracata in rosu si asa o aparut scufita rosie scrisa de eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scufita rosie este scrisa de ion creanga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vazut intr-o reclama care spunea ca e scrisa de barbu stefanescu de la vrancea, dar era gresit complet ea este scrisa de charles perrault. el s-a nascut inaintea fratilor grimm. de aceea se spune dupa fratii grimm deoarece ei au reculeso. charles perrault a scris-o deci sa stiti din vestea mea ca el este autorul corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a scris scufita rosie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scufita rosie a fost scrisa de mine./...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind a fost scrisa scufits rosie?

Alte răspunsuri
| RamonaOratie a răspuns:

Scufita Rosie a fost scrisa de Charles Perrault, dar apoi au preluat-o si Fratii Grimm, cu anumite modificari. De ex. la Charles Perrault, Scufita nu este salvata de niciun vanator. Nici nu apare vreun vanator in poveste. Deci, finalul povestii este tragic. Totusi de aici copiii ar putea invata ca anumite greseli nu pot fi reparate.

| radugheorghe a răspuns:

Charles perrault

| radugheorghe a răspuns:

Charles perrault

| zyzo a răspuns:

Charles Perrault...

de aia se spune dupa fratii grimmbig grin...

este scrisa de charles perrault

| Bogdi_Bogdan_1994 a răspuns:

Frati Girmm