| mcrenma a întrebat:

Cine imi poate spune si mie care e faza cu simbolul acesta?

http://hawkeye.ngcsu.edu/~SLCOCH1108/Jesus-Fish-Bg.jpg

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simbolul pestelui este semn de apa,
apare in biblie (in evangheliile dupa Luca, Matei si Ioan) conform careia Iisus a transformat doi pesti in hrana pentru peste 5000 de persoane. O alta interpretare pleaca de la cuvintele lui Iisus: "Veniti dupa mine si va voi face pescari de oameni", si atunci s-a facut asocierea intre crestin si peste. Folosirea acestui simbol in palocrestinism ar putea avea insa si o explicatie foarte simpla: apropierea semantica in ebraica dintre cuvantul "peste" si Iisus; sau ideograma, fiecare dintre literele sale fiind luata din initiala cate unui cuvant din sintagma Iesous Christos Theou Yios Soter.

3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

E un semn secret al primilor crestini care erau persecutati si deci actionau in ilegalitate, ca sa spunem asa.In limba greaca, expresia Iisus Christos, fiul lui Dumnezeu, Mantuitorul are drept initiale ICHTYS, care inseamna peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E semnul neoprotestantilor...

| Demise a răspuns:

Este un simbol al crestinilor