| XdDianaaXd a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine?puppy dog eyes Am test,si ar trebui sa-l rezolv.Insa nu ma prea pricep.Cine le are cu biologia,ma ajuta si pe mine,va roggpuppy dog eyes:IV.Asociaţi corect noţiunile din cele două coloane: 1p
1.Nutrimente a.organe vii, dure;
2.Esofagul b.se deschide în stomac prin orificiul cardia;
3.Pilor c.prezintă mica şi marea curbură;
4.Stomac d.orificiul de comunicare cu intestinul subţire;
5.Dinţii e.produşi finali ai digestiei;
V.Adevărat sau Fals: 1p.
1.Glucidele sunt degradate până la glucoză.
2.Dinţii sunt înfipţi în alveole prin rădăcină.
3.Glandele intestinale secretă sucul pancreatic.
4.Proteinele sunt substanţe alimentare cu rol plastic.
5.Vilozităţile intestinale măresc suprafaţa de absorbţie
VI.Daţi exemple de 3 boli digestive şi enumeraţi metode de prevenire a lor. 1,5p.

Răspuns Câştigător
| catalinalina a răspuns:

Asta nu prea stiu daca e corecta:

1-e
2-b
3-d
4-e
5-a

si nici la asta 100%:
1-adevarat
2-fals
3-fals
4-adevarat
5-adevarat

6: gastrita-ca sa o prevenim trebuie sa ne ferim de tutun, acool si substante caustice, sa nu mancam mancaruri foarte picante sau fierbinti si sa nu supraincarcam stomacul
toxiinfectia alimentara- sa nu mancam lapte nefiert, oua de rata fierte mai putin de 10 minute, alimente alterate si ciuperci neavizate
ulcerul gastro-duodenal: sa nu mancam alimente nespalate bine inainte de consumare sau vizitate de muste, sa nu intram in contact cu HCl (acid clorhidric din cate stiu)

sper ca te-am ajutat cat de catwinking nu am putut mai mult ca multe le-am luat prin logica si nu stiu daca sunt bune :-s

1 răspuns:
| anonymus1235 a răspuns:

CatalinaAlina a gresit la prima
1-e
2-b
3-d
4-c
5-a
A pus de doua ori "e"