| Rozette a întrebat:

Cine raspunde primul si corect la intrebatre castiga fundita!

Care sunt cele minuni ale lumii antice?

Răspuns Câştigător
| patriciabianca39 a răspuns:

Buna Rozette!
Cele sapte minuni ale lumii antice sunt:
1.Marea Piramida din Giza
2.Gradinile suspendate ale Semiramidei
3. Templul zeitei Artemis din Efes
4.Statuia lui Zeus din Olympia
5.Mausoleul din Halicarnas
6.Colosul din Rodos
7. Farul din Alexandria
Sper ca ti-am fost de ajutor!

10 răspunsuri:
| IceCreamDoll a răspuns:

Cele 7 minuni ale lumii antice sunt: Marea piramida din Giza, Gradinile suspendate ale Semiramidei, Templul zeitei Artemis din Efes, Statuia lui Zeus din Olympia, Mausoleul din Halicarnas, Colosul din Rodos si farul din Alexandria.

| zob79 a răspuns:

Marea Piramida din Giseh
Gradinile suspendate ale Semiramidei
Templul zeitei Artemis din Efes
Statuia lui Zeus din Olympia
Mausoleul din Halicarnas
Colosul din Rodos
Farul din Alexandria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele 7 minuni ale lumii antice sunt:
Marea Piramidă din Giza
Grădinile suspendate ale Semiramidei
Statuia lui Zeus din Olympia
Templul zeiței Artemis din Efes
Mausoleul din Halicarnas
Colosul din Rodos
Farul din Alexandria

| Teresa a răspuns:

Marea Piramidă din Giza
Grădinile suspendate ale Semiramidei
Templul zeiței Artemis din Efes
Statuia lui Zeus din Olympia
Mausoleul din Halicarnas
Colosul din Rodos
Farul din Alexandria

uite si un link http://ro.wikipedia.org/wiki/Șapte_minuni_ale_lumii_antice

| Rozette explică:

Buna! Multumesc celor care au dat raspunsul cu bun simt, ei vor primi cate un vot ( in afara de raspunsul castigator)

DyaEmma, Teresa, va multumesc ca ati facut acelasi lucru: Ati copiat raspunsul de pe primul link iar DyaEmma a mai si cersit funda! Bravo voua!

florina15, Bombonică, multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Macar voi ati mai scris cate un cuvant de mana. florina15, vei primi 2 voturi, dar asta doar daca mai scrii un raspuns la intrebarea asta, chiar si un singur cuvant, ca sa iti pot da al doilea vot!

Teox3, multumesc pentru bunul simt de care ai dat dovada. Ma fortezi sa iti spun de unde ai scos tu raspunsul asta, daca nu de pe google?

Cei pe care nu i-am mentionat vor primi cate un vot si unul, funda! Va multumesc foarte mult!

| alintush15 a răspuns:

Marea Piramidă din Giza
Grădinile suspendate ale Semiramidei
Templul zeiţei Artemis din Efes
Statuia lui Zeus din Olympia
Mausoleul din Halicarnas
Colosul din Rodos
Farul din Alexandria

| florina15 a răspuns:

Cele şapte minuni sunt, în ordine cronologică:
Numele construcţiei Data construcţiei Constructori Data distrugerii Cauza distrugerii
Marea Piramidă din Giza 2550 î.Hr. egiptenii - -
Grădinile suspendate ale Semiramidei 600 î.Hr. babilonienii după secolul I î.Hr. cutremur
Templul zeiţei Artemis din Efes 550 î.Hr. lidienii, greci 356 î.Hr. incendiu
Statuia lui Zeus din Olympia 435 î.Hr. grecii secolele V-VI d-Hr. incendiu
Mausoleul din Halicarnas 351 î.Hr. carienii, greci înainte de 1494 d.Hr. cutremur
Colosul din Rodos 292-280 î.Hr. Grecia elenistică 224 î.Hr. cutremur
Farul din Alexandria secolul al III-lea î.Hr. Egiptul elenistic 1303-1480 d.Hr. cutremur

| florina15 a răspuns:

Ma bucur ca ti-am fost de folos.

| LoveWithoutInhibitions a răspuns:

Buna!
Aici este linkul cu cele 7 minuni ale lumii antice, unde ai si detalii si istorie, etc.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Șapte_minuni_ale_lumii_antice
Funda?

| Teox3 a răspuns:

Sunt 7 laughing))---- eu macar nu am luat raspunsul de pe google